Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Planer na Dobry Rok

Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Do Świąt jeszcze 10 dni i choć pewnie wiele osób zaopatrzyło się w prezenty dla najbliższych, to tak naprawdę dla większości z nas gorączka zakupów dopiero się rozpoczęła.W związku z tym za chwilę staniemy przed dylematem co kupić naszym pociechom czy też dzieciom z rodziny i od znajomych  na  prezent. Pewnie wybierzemy jakieś zabawki…

No właśnie jakieś? Prócz ceny, walorów estetycznych sprawdźmy, czy są one bezpieczne dla naszych dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie zabawek dla dzieci?

    • Zabawki kupuj zawsze w godnych zaufania sklepach i internetowych portalach. Dbają one o jakość zabawek, które sprzedają, i zazwyczaj przyjmują zwroty. Z kolei nieuczciwi handlowcy zazwyczaj lekceważą wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, a ponadto mogą sprzedawać podrabiane zabawki.
    • Dokładnie sprawdzaj zabawki zakupione w internecie, otrzymane przez dzieci jako prezent oraz takie, które były już wcześniej używane przez kogoś innego.
    • Przeczytaj wszystkie ostrzeżenia i instrukcje.
    • Zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi wieku dziecka i bezpiecznego korzystania z zabawki – traktuj je poważnie. Nigdy nie kupuj zabawek, jeśli nie ma na nich lub na ich opakowaniu znaku CE.

 

Znak CE

Chociaż znak CE nie został pomyślany jako wskazówka dla konsumentów, to stanowi jednak zobowiązanie ze strony producenta, że zabawka spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa UE, należące do najostrzejszych na świecie.

    • Wybieraj zabawki odpowiednie do wieku dziecka, jego zdolności i poziomu umiejętności.

Zabawki nieprzeznaczone dla dziecka w określonej grupie wiekowej mogą mu wyrządzić krzywdę. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń dotyczących wieku – szczególnie zwracaj uwagę na symbol 0-3

Oznaczenie zabawki, która nie nadaje się dla dzieci
Oznaczenie zabawki, która nie nadaje się dla dzieci

i ostrzeżenie „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy”, któremu towarzyszy ostrzeżenie w formie znaku graficznego.

    • Nie kupuj zabawek z małymi odłączanymi częściami dzieciom w wieku poniżej 3 lat, ponieważ takie dzieci często wkładają zabawki do ust i mogą zakrztusić się małymi elementami.

Gdy kupisz zabawkę…

Przestrzegaj dokładnie instrukcji właściwego montażu i użytkowania zabawki.

Przechowuj w bezpiecznym miejscu instrukcje i informacje umieszczone razem z zabawką w opakowaniu.

    • Zwracaj uwagę na dzieci w czasie ich zabawy – dbaj o to, by dzieci bawiły się zabawkami zgodnie z ich przeznaczeniem, oraz by zabawki były dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. W przypadku niektórych zabawek, takich jak hulajnogi, rolki, czy rowery, dziecko powinno zawsze zakładać kask oraz ochraniacze.
    • Kontroluj zabawki od czasu do czasu pod kątem uszkodzeń lub zużycia, które mogłyby doprowadzić do zranienia dziecka lub w inny sposób zagrozić jego zdrowiu i bezpieczeństwu. Natychmiast usuwaj zepsute zabawki.
    • Usuwaj całość opakowania, lecz zawsze zachowuj instrukcję. Pilnuj, by dzieci nie bawiły się plastikowymi opakowaniami, ponieważ grozi to uduszeniem się dziecka.
    • Naucz swoje dzieci odkładania zabawek na miejsce, by zmniejszyć zagrożenie wypadkiem.
    • Nie zostawiaj zabawek na schodach ani na podłodze w miejscach, gdzie często przechodzą domownicy.
    • Jeśli wystąpią problemy z bezpieczeństwem zabawki, zawsze informuj o tym producenta lub sprzedawcę, u którego zakupiono zabawkę.

Oznaczenia na zabawkach dla dzieci:

    • CE – od angielskiego “Conformité Européenne” , oznaczający “zgodność europejską”. Informuje o tym, że zabawka została wykonana zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi EN 71.

 

    • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – symbol daje rodzicom gwarancję, że dana zabawka jest całkowicie bezpieczna dla naszego dziecka.

 

    • TUV – informuje, że wszystkie substancje wykorzystane do produkcji danej zabawki są bezpieczne dla dziecka.

 

    • FSC – materiał, z jakiego została wykonana zabawka pochodzi jedynie z lasów gospodarczych.

 

    • PEFC – z ang. “Programme for the Endorsement of Forest Certification”. Mówi konsumentom o tym, że dana zabawka wytworzona została wytworzona z surowców drewnopochodnych pozyskanych z certyfikowanych obszarów leśnych.

 KTO KONTROLUJE BEZPIECZEŃSTW0 ZABAWEK W POLSCE ?

Organem odpowiedzialnym za kontrole˛ bezpieczeństwa zabawek wprowadzonych do obrotu jest Inspekcja Handlowa (16 wojewódzkich inspektoratów wraz z 34 delegaturami).  Postępowania administracyjne w sprawie wprowadzonych do obrotu zabawek niespełniających zasadniczych i innych wymagań prowadzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
tel.: (22) 556 08 00,
e-mail: uokik@uokik.gov.pl
http://www.uokik.gov.pl/

Zobacz także

Zabawki dla dzieci. Przydatne linki

https://www.oznakowanie-ce.pl/ – strona poświecona kwestiom systemu nadzoru rynku

https://www.uokik.gov.pl/ – strona Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

https://www.pkn.pl/index.php?pid=wykaz_norm_zharm– wykaz norm zharmonizowanych

https://www.mg.gov.pl/node/8341 – strona informacyjna Ministerstwa Gospodarki

dot. dyrektywy zabawkowej

Przeczytaj więcej na temat: mikroplastik 

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl