Jak urządzić pokój dziecka? Część pierwsza: układ funkcjonalno-przestrzenny. - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak urządzić pokój dziecka? Część pierwsza: układ funkcjonalno-przestrzenny.

Planer na Dobry Rok

Jak urządzić pokój dziecka? Część pierwsza: układ funkcjonalno-przestrzenny.

Każde pomieszczenie w domu pełni jakąś funkcję. W sypialni śpimy i odpoczywamy, w biurze pracujemy, w salonie przyjmujemy gości, w garderobie z reguły przechowujemy różne rzeczy.  Pokój naszego dziecka musi obsłużyć wszystkie te funkcje. Dziecko w nim śpi, bawi się, uczy, spędza czas z przyjaciółmi, gromadzi swoje skarby. Dlatego trzeba wszystko dobrze przemyśleć i starannie zaplanować, aby stworzyć przyjemną i wygodną w użytkowaniu przestrzeń dla dziecka. Od czego zatem zacząć?

 

Zacznijmy od planu funkcjonalnego. Pamiętajmy, że istotną cechą dobrego planu jest  wyraźny podział na strefy. Wyróżniamy cztery podstawowe strefy:

  • strefa relaksu, odpoczynku, snu – czyli łóżko, wygodny materac i szafka nocna z lampką,
  • strefa zabawy, w której króluje swoboda i kreatywność naszego dziecka,

  • strefa nauki to miejsce skupienia, a w nim przede wszystkim biurko, krzesło i regał,
  • strefa przechowywania, czyli szafa, komoda, wszelkie kosze na zabawki, półki na książki.

 

 

Każda ze stref jest równie ważna i wymaga odrębnego podejścia do jej tworzenia. Jednak wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie strefy powinno być bezpieczeństwo, wygoda i uśmiech naszego dziecka. Nie ważne, czy pokój jest duży, czy mały, czy znajduje się w domu jednorodzinnym, czy w bloku, czy jest przeznaczony dla jednego dziecka, dwójki, czy trójki. Jeżeli dobrze wyodrębnimy poszczególne strefy, znacznie ułatwi nam to dalsze urządzanie.

 

W poprzednim artykule pisałam, że idealnym założeniem podczas projektowania dziecięcych przestrzeni jest prostota. Dobry układ to układ prosty, uporządkowany i czytelny. Jeżeli uda nam się na papierze za pomocą kilku kresek bez problemu wyznaczyć strefy w dziecięcym pokoju, znaczy to, że mamy dobry plan.

 

Dziecko, czuje się komfortowo w uporządkowanych, „czytelnych” przestrzeniach, tam gdzie intuicyjnie wie, gdzie jest miejsca na wyciszenie się, a gdzie może bez problemu skakać i mazać po przygotowanej wcześniej do tego celu ścianie w strefie zabawy, w którym kącie pokoju może się skupić, a w którym znajdzie karton ze swoimi ulubionymi zabawkami.

 

Ważne jest też, aby układ przestrzenny był dostosowany do wieku, zainteresowań i częściowo również wzrostu dziecka. W układzie przestrzennym strefy powinny mieć odpowiednie proporcje. Jeżeli nasze dziecko jest przedszkolakiem, pamiętajmy, żeby ulubione książeczki czy zabawki były w zasięgu jego ręki. Jeżeli mamy osobną garderobę dla dziecka, strefa przechowywania i ilość szaf w pokoju może być ograniczona do  minimum, a wtedy możemy powiększyć strefę zabawy. Należy koniecznie uwzględnić w projekcie zainteresowania naszej pociechy. Jeżeli dziecko lubi się uczyć zapewnijmy mu większe biurko i miejsce na książki, strefa nauki może być wtedy większa od strefy zabawy. Ważne również jest, aby meble spełniające tę samą funkcję znalazły się obok siebie, a nie były rozrzucone po całym pokoju.

 

Zobacz także
prezenty na Dzień Dziecka książki i puzzle

Spróbujmy również zagospodarować tę przestrzeń tak, żeby rosła razem z dzieckiem i nie wymagała od nas co chwilę remontu oraz zmiany mebli, a przy tym nie nadwyrężała naszego budżetu. Przestrzeń ta powinna być na tyle uniwersalna, by przy niewielkim nakładzie pracy i jedynie zmianie dodatków była przyjazna dla przedszkolaka, ucznia, a potem nastolatka.

 

Jeżeli urządzanie pokoju dziecka zaczniemy od skupienia się na właściwym wydzieleniu stref, będzie to połowa sukcesu!

 

W następnych artykułach szczegółowo omówię każdą strefę. Zaczniemy od strefy relaksu. Zapraszam!

 

Autorką tekstu jest Agnieszka Ćwiklińska – projektantka wnętrz, założycielka Dekoratywki, pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu wnętrz dziecięcych.

www.dekoratywka.pl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl