Jak urządzić pokój dziecka? Część druga: strefa relaksu. - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak urządzić pokój dziecka? Część druga: strefa relaksu.

Planer na Dobry Rok

Jak urządzić pokój dziecka? Część druga: strefa relaksu.

Ważnym miejscem w pokoju dziecka, jest ta jego część, w której nasz maluch może się wyciszyć, zapaść w sen, odpocząć, czyli tak zwana strefa relaksu.  Jest to wyjątkowo ważna strefa, ponieważ doskonale wiemy jak cenny jest zdrowy i spokojny sen po dniu pełnym wrażeń.  Również w ciągu dnia dziecko potrzebuje chwili wyciszenia i ważne by wiedziało, że jest kąt w pokoiku z mięciutkim kocykiem i ulubioną przytulanką. Od czego zatem zacząć, by mądrze i dobrze zagospodarować przestrzeń w pokoju dziecka wydzieloną na strefę relaksu?

 

Zacznijmy od łóżka. To z pewnością najważniejszy mebel w tej strefie.  Podstawą przy jego wyborze jest to, by było dopasowane do wieku dziecka. Inaczej wygląda łóżko dla niemowlaka, inaczej dla przedszkolaka. Jest jednak kilka elementów, które są wspólne bez względu na to, na jakim etapie rozwoju jest nasza pociecha.

Po pierwsze bezpieczeństwo. Łóżko powinno mieć odpowiednie atesty, dające pewność, że do jego wykonania użyto bezpiecznych materiałów. Najlepiej by były to naturalne materiały, takie jak drewno, do którego pomalowania i zabezpieczenia użyto ekologicznych farb i lakierów.

Po drugie staranne wykonanie i dobra jakość. Z wielką uwagą wybierajmy łóżko dla naszego dziecka. Nie należy przy tym zbytnio oszczędzać, jeżeli chcemy by służyło nam przez dłuższy czas. Ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup łóżka, które „rośnie razem z dzieckiem”. Wystarczy zdemontować ścianki łóżeczka ze szczebelkami, obniżyć materac i mamy łóżko dla przedszkolaka, a potem i małego ucznia.

Po trzecie odpowiedni materac. Powinien być wykonany z naturalnych surowców, przepuszczać powietrze, posiadać właściwości antyalergiczne i antybakteryjne oraz być sprężysty, by móc dopasowywać się do sylwetki dziecka. Na rynku jest duży wybór materacy przeznaczonych dla dzieci. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać ten „idealny” z odpowiednimi certyfikatami, bo zdrowy sen dziecka to podstawa.

 

Jeżeli mamy już wybrane łóżko, nie zapomnijmy wygospodarować przy nim miejsca na szafkę nocną. Znajdzie się na nim lampka lub inne drobiazgi. Również wygodny fotel , będzie idealny dla rodzica tulącego dziecko lub czytającego ulubioną książeczkę malucha. Pamiętajmy, żeby bezpośrednio nad łóżkiem nie wieszać żadnych ciężkich półek ani szafek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także
kobieta baby blues noworodek

 

 

 

 

 

Strefa relaksu to miejsce wyciszenia. Jest to ten kawałek przestrzeni, która działa terapeutycznie. Z wielką uwagą dobierajmy zatem kolorystykę, wzory i dekoracje. Należy ograniczyć w niej ilość bodźców, które mogą rozpraszać dziecko. Unikajmy chaosu i bałaganu. Niech ta strefa, jak i cała reszta pokoju będzie spójna także pod względem estetycznym. Idealnie sprawdzą się jasne, pastelowe barwy. Według psychologii koloru niebieski, zielony, różowy, to kolory, które działają  uspokajająco. Warto je zastosować.  Niekoniecznie musimy od razu malować ścianę na różowo czy niebiesko, ale pomyślmy, żeby kolory te pojawiły się np. w dodatkach. Dobierając dodatki, zwróćmy również uwagę na ich formę, kolorystykę, zastosowane wzory. Niech będą wyjątkowej urody. Lepiej kilka a wysokiej jakości,  niż za dużo i byle jakich. Nie zadowalajmy się przeciętnością. Pamiętajmy również, żeby w strefie relaksu nie było skumulowanych zbyt wielu rzeczy. To miejsce w pokoju dziecięcym musi oddychać.

Równie ważne w tej strefie są tkaniny, którymi otulamy nasze  dziecko. Tu też naturalne materiały i wysoka jakość jest istotna. Niech będą  miękkie i przyjemne w dotyku, by zapewnić naszemu dziecku przyjemne doznania.

 

Strefa relaksu, to ważne miejsce dla naszego dziecka, tak samo jak dla nas dorosłych sypialnia. Postarajmy się zatem urządzić je z należytą starannością. W dzisiejszym świecie zbyt wiele bodźców atakuje dziecko. Świat stał się pstrokaty i hałaśliwy. Dobrze urządzona strefa relaksu w pokoju dziecka pozwoli mu się wyciszyć i przywrócić równowagę.

 

 

W następnym artykule szczegółowo omówię strefę zabawy. Zapraszam!

 

Autorką tekstu jest Agnieszka Ćwiklińska – projektantka wnętrz, założycielka Dekoratywki, pracowni, która specjalizuje się w projektowaniu wnętrz dziecięcych.

www.dekoratywka.pl

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl