Jak kupować buty dla dziecka? - ważne wskazówki - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak kupować buty dla dziecka? – ważne wskazówki

Planer na Dobry Rok

Jak kupować buty dla dziecka? – ważne wskazówki

Obuwie nie jest jedynie dekoracyjnym elementem ubioru. Powinno ono wspierać, wzmacniać i ewentualnie korygować funkcje układu narządów ruchu. Współczesny sposób życia z powszechną tendencją do małej aktywności ruchowej oraz zjawisko przyspieszonego rozwoju dzieci wpływają negatywnie na fizjologiczny proces dojrzewania i rozwoju struktur kostno-mięśniowych stóp. Często dochodzi do powstawania deformacji – płaskostopia, koślawości – co może skutkować zburzeniem rozwoju stawów kolanowych, biodrowych oraz kręgosłupa (wady postawy i problemy z chodzeniem). Obuwie może ten negatywny proces zahamować, a nawet odwrócić. Prawidłowe obuwie powinno charakteryzować się następującymi cechami:

Cholewka (górna część buta)

– Skórzana (higieniczna) z miękką wyściółką (zapewni wentylację oraz komfort użytkowania w odróżnieniu od materiałów syntetycznych).

– Wysoka (zdecydowanie ograniczy urazowość) – powinna sięgać powyżej kostek, dokładnie obejmując ich okolicę.
– Z mocnym wydłużonym zapiętkiem z niepodatnego na odkształcenia materiału (zapewnia prawidłową stabilizację stopy w każdej fazie chodu). Łatwo sprawdzić tę cechę poprzez próbę naciśnięcia tylnej

części buta (pięty). Opór to dobry znak.

– Odpowiednio wykrojona i zbudowana na prawidłowym kopycie (dobra szerokość i wysokość, umożliwiająca prawidłowe ustawienie i trzymanie stopy).
– Zapewniająca komfort i zachowanie funkcji (właściwy kształt, płaskie szwy, odciążenia miejsc wrażliwych, odpowiednia tęgość).
– Ustawiona pod kątem prostym w stosunku do podeszwy. Postaw parę butów zapiętkiem do siebie i sprawdź kąt ustawienia “piętek”.

Podeszwa

Spód w odcinku przednim powinien być zwrócony lekko do środka (10-150) oraz na tyle szeroki, by nie blokować swobodnego ruchu palców stopy. Wąskie obuwie powoduje wzajemne zachodzenie palców na siebie, co w przyszłości prowadzi do wystąpienia schorzenia zwanego halluksami, czyli koślawością palucha. Brak ruchów palców uniemożliwia kształtowanie się naturalnych łuków stopy.

– Czubek podeszwy może być lekko uniesiony ( 5-6 mm) dla poprawienia mechanizmu zwanego przekolebaniem stopy oraz zapobiegania częstemu u dziecka zahaczaniu przodem buta o podłoże.

– Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna być wyższa niż: do 0,5 cm – do 3 roku życia, do 1,0 cm – do 6 roku życia, 1,5 cm – do 12 roku życia, 2 cm – powyżej 12 roku życia.

– Obcas Thomasa (polega na podwyższeniu przyśrodkowej części podeszwy buta o kilka milimetrów (w zależności od wieku i wzrostu dziecka).podwyższeniu przyśrodkowej części podeszwy buta o kilka milimetrów (w zależności od wieku i wzrostu dziecka) – jako standard w profilaktyce koślawości stóp.

Zobacz także

– Brak poślizgu (zelówki i obcasa).

– Fizjologiczny kształt podeszwy i podpodeszwy.

Dokonując wyboru obuwia, bacznie sprawdzajmy certyfikaty i uzyskane opinie, którymi wspierają się producenci. Ważne, by jakość produktu była potwierdzona przez wiarygodną instytucję kierującą się opiniami lekarzy ortopedów, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu klinicznemu dokonują oceny produktów ( np. pozytywną opinią Centrum Zdrowia Dziecka). Dobre buty to niestety rzadkość. Wymagajmy od producentów uwzględniania cech anatomicznych i rozwojowych w produkowanym obuwiu.

autor tekstu : Dr n. med. Ryszard Tomasz Perner, chirurg ortopeda, traumatolog

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl