Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - jakie wybrać? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybrać?

Planer na Dobry Rok

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to ważny zakup i zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu, żeby wybrać najlepsze. Okulary przeciwsłoneczne stanowią kluczowy element skutecznej ochrony wrażliwego organu przed wpływem promieni słonecznych. Wielu rodziców nieświadomych tego faktu często tkwi w przekonaniu, że w zupełności wystarczą takie z supermarketu czy straganu przy plaży. To błąd! Wyjaśniamy dlaczego.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci przeważnie występują w różnorodnych kolorach i kształtach, takich jak serduszka czy gwiazdki, co może wpłynąć na ich atrakcyjność dla maluchów. Jednakże, podczas wyboru nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na wyglądzie, lecz przede wszystkim na ich zdolnościach ochronnych dla oczu dzieci.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Kluczowym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę kupując dla dzieci okulary przeciwsłoneczne, jest to, by oczy dzieci były należycie chronione. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywa filtr UV400 – tylko taki skutecznie chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB, UVC. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zapewniać wysoką ochronę potwierdzoną przez certyfikaty.

Drugim istotnym czynnikiem jest odpowiednie dopasowanie do twarzy dziecka. Okulary nie powinny uciskać głowy ani spadać z nosa, powinny być lekkie i elastyczne. Duże znaczenie ma także konstrukcja chroniąca oczy dziecka przed promieniami słonecznymi także z bocznej strony, co jest szczególnie istotne w przypadku najmlodszych dzieci. To wszystko ma znaczenie, zwłaszcza, że dzieci zwykle dynamicznie ruszają się, a okulary powinny tej dynamice sprostać.

Filtr okularów przeciwsłonecznych – poziom ochrony

Istnieją trzy główne rodzaje promieniowania UV: UVA, UVB i UVC, przy czym do ludzkiego organizmu docierają głównie dwa pierwsze typy. Dlatego też, aby skutecznie chronić wzrok dziecka, dziecięce okulary przeciwsłoneczne powinny blokować przede wszystkim promieniowanie UVA i UVB. Jedyną skuteczną ochronę zapewnia filtr znaczony jako UV400, który blokuje 99-100% promieniowania ultrafioletowego. Tego typu filtr mają markowe okulary dostępne w sklepie UVOK.

Zobacz także
objawy covid u dzieci

Warto zauważyć, że w wysokiej jakości okularach zazwyczaj używany jest filtr zatopiony w soczewkach. Główną zaletą tego rozwiązania jest trwałość – filtry wbudowane bezpośrednio w soczewki są mniej narażone na uszkodzenia niż te nakładane jako dodatkowa powłoka. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Czy polaryzacja jest potrzebna w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci?

Podczas zakupu okularów ochronnych dla dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, warto rozważyć także opcję filtru polaryzacyjnego. Jego celem jest redukcja ilości światła, które dostaje się do oczu po odbiciu od różnych powierzchni. Światło to może być szczególnie uciążliwe, gdy dochodzi do odbić pod różnymi kątami, na przykład na plaży, gdzie odbija się od wody lub jasnego piasku, oraz podczas aktywności zimowych na śniegu. Wyeliminowanie tego efektu przekłada się na zwiększony komfort, co jest istotne w różnych sytuacjach.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl