Jak zrobić las w słoiku? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak zrobić las w słoiku?

Planer na Dobry Rok

Jak zrobić las w słoiku?

Las w słoiku to w ostatnim czasie niezwykle popularna kompozycja roślinna. Poleca się ją do mieszkań i biur. Jest też odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi, bo szkło zabezpiecza roślinę przed małymi rączkami. Jak zrobić las w słoiku? Jak o niego dbać? Podpowiada Martyna Cieślińska, absolwentka Uniwersytetu Rolniczego Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa w Krakowie.

Las w słoiku, to kompozycja, w której rośliny, odpowiednio dobrane z kamieniami i podłożem, zostały umieszczone w pojemniku imitującym słoik. Są łatwe w uprawie, nie wymagają częstego podlewania (trzeba je zraszać), a co za tym idzie – jest to dobra propozycja dla początkujących ogrodników lub dla tych osób, które nie pamiętają o podlewaniu.

Taka aranżacja sprawdzi się do pokoju dziecka, a także do domu ze zwierzętami, ponieważ słoik chroni ciekawskie łapki przed dotknięciem roślin.

Jeśli nie posiadamy działki rekreacyjnej, ogródka ani balkonu, a na spacery do lasu nie możemy sobie często pozwolić, jego namiastka będzie pozytywnie wpływać na organizm.

Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują gotowe kompozycje lasu w słoiku. Mają one wiele wersji kolorystycznych, a także wiele kształtów i różne wielkości szkła. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.

Polecamy jednak samodzielne stworzenie lasu w słoiku. Można w taki sposób spędzić czas z rodziną lub z przyjaciółmi. A takie rękodzieło może być również dobrym pomysłem na prezent.

Jeśli jesteście zainteresowani artykułami dotyczącymi ogrodnictwa, polecamy Wam artykuły Martyny Cieślińskiej publikowane cyklicznie na portalu BioKurier.pl. Zachęcamy również do korzystania z porad, jak uprawiać ekologiczny ogród warzywny (również na balkonie!).

Jak samodzielnie wykonać las w słoiku?

Na początku warto wybrać szkło, w jakim będziemy umieszczać podłoże i rośliny. Sprawdzą się tu duże słoje, szkło laboratoryjne, baniak po winie czy nawet małe akwarium, które do tej pory kurzyło się w piwnicy.

Szkło dokładnie odkażamy, myjemy pod ciepłą wodą i suszymy. Dobrze jest, aby pojemnik miał zakrętkę, korek lub prowizoryczne zamknięcie. Dzięki temu możemy zamknąć nasz las, a rośliny mają zwiększoną wilgotność. Ale uwaga: zamknięcie nie powinno być bardzo szczelne, ponieważ musi zachodzić wymiana powietrza.

Gdy szkło mamy gotowe, na dnie umieszczamy podłoże. W tej roli sprawdzi się:

  • keramzyt
  • ziemia ogrodnicza
  • piasek
  • żwirek drenażowy
  • drobne kamienie

Najlepiej stworzyć warstwy, które będą bardzo efektownie wyglądać z boku oraz będą wydajne dla roślin.

Na dno sypiemy drobne kamienie lub żwirek drenażowy, ok. 1-2 cm, dzięki temu woda nie będzie osadzała się na dnie pojemnika. Wsypujemy następnie ziemię ogrodniczą na ok. 1-2 cm, którą delikatnie dociskamy do poprzedniej warstwy. I dalej: piasek wymieszany z ziemią ogrodniczą.

Warto do naszego podłoża dodać trochę węgla aktywnego, które można zakupić w sklepach ogrodniczych stacjonarnie lub w sklepach internetowych. Zapobiega gniciu roślin, poprawia też filtrowanie krążącej wody w całym obiegu. Nie jest to zabieg obowiązkowy, ale może poprawić znacząco stan roślin w przyszłości. Ostania warstwa podłoża powinna być albo dokładnie wyrównana, albo usypana we wzniesienie lub zagłębienie w zależności od koncepcji.

Rośliny do lasu w słoiku. Które wybrać?

Kolejny krok to sadzenie roślin. Do omawianej kompozycji rośliny powinny być wytrzymałe, lubiące wilgoć i dość łatwe w utrzymaniu. Dobór gatunków jest bardzo istotny. Pojemnik raczej nie jest duży, dlatego lepiej postawić na jakość roślin, a nie na ich ilość czy wielkość. Przykładowe gatunki, które się tu sprawdzą, to:

Zobacz także

  • mech –  roślina, która bez wątpienia ściśle kojarzy się z lasem. Pasuje do każdego wnętrza. Najlepiej wybierać gatunki wolno rosnące lub stabilizowane chemicznie, np.  mech chrobotek;
  • paprocie – rośliny, których odmian i gatunków jest niezliczona ilość. Dodają kompozycjom lekkości, a zarazem wprowadzają tajemniczy klimat. Przykładem paproci, którą można wykorzystać, jest asplenium. Ma niewielkie rozmiary i piękny pokrój;
  • pilea – to ostatnimi czasy bardzo popularna roślina. Była niezwykle popularna w okresie PRL-u. Jej kształtne listki rosną na długich ogonkach, które będą się ładnie prezentować w kompozycjach w szkle;
  • niedośpian – niska roślina, która ma liście ciemnozielone z różowymi plamkami lub ciemnozielone z białymi plamkami. Bardzo lubi zraszanie, dobrze czuje się w wilgotnych warunkach. Może być ciekawym akcentem pośród soczystej zieleni;
  • fitonia – nie osiąga wysokich rozmiarów, ale tworzy kępki i bardzo wdzięcznie się rozrasta. Liście wyrastają u niej parami na grubych i krótkich ogonkach, mają jajowaty kształt w kolorze ciemno-zielonym z gęsto zaznaczonymi nerwami. Nerwy za to mogą być w kolorze białym, różowym, czerwonym, a nawet pomarańczowym (wszystko zależy od odmiany);
  • kalatea falista – bardzo popularny gatunek w lasach w słoiku. Może być tą rośliną, która będzie w centrum, gdyż jest dość wysoka (do 100 cm wysokości). Liście na wierzchniej stronie blaszki są ciemnozielone, a na spodniej bordowe z lekkim owłosieniem;
  • bluszcz – jest to pnącze, które można zastosować na pokrycie podłoża. Szybko się rozrasta, posiada zielone klapowane liście. Niektóre odmiany mają liście pstre z plamkami w białym lub żółtym kolorze. Roślina toleruje miejsca zacienione i jest niezwykle łatwa w uprawie.

Dopełnieniem roślin są inne elementy ozdobne, które można zastosować do lasów w słoikach. Bardzo dobrze będą prezentować się kamienie o różnej wielkości, tworzące regularne lub nieregularne wzory. Można wykorzystać również korzenie innych roślin, korę drzew i szyszki.

Jak pielęgnować las w słoiku?

Taką kompozycję częściej zraszamy niż podlewamy. Najlepiej tylko raz na samym początku podlać rośliny, a później dokładnie zraszać. Woda powinna dotrzeć do każdej rośliny. Co ważne, musi być przegotowana, przefiltrowana i odstana.

Sprawdzajmy wilgotność naszych okazów raz na dwa tygodnie. Korzenie nie powinny stać w wodzie, unikajmy tego!

Jeśli jednak zupełnie przesuszymy kompozycję, oprócz zraszania, można ją podlać, np. przy użyciu strzykawki, aby strumień był bardziej precyzyjny.

Słoik najlepiej umieść w miejscu słonecznym lub półcienistym. Tak aby nie był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.  Unikajmy również sąsiedztwa grzejników i pieców, które bardzo wysuszają powietrze. Nasze rośliny na bezpośrednim słońcu mogą się zagotować.

Słoik po zabiegach pielęgnacyjnych zamykamy (korkiem lub wieczkiem), tak aby we wnętrzu utrzymywała się wysoka wilgotność. Jeśli zauważymy, że po zamknięciu słoik wewnątrz zaczyna się pocić i krople spływają po szkle, to informacja dla nas, aby otworzyć na jakiś czas wieczko. Po pewnym czasie warunki wewnątrz się ustabilizują. Może dojść nawet do takiej sytuacji, gdzie nasz las w słoiku nie będzie wymagał podlewania, gdyż woda wciąż będzie krążyła w obiegu zamkniętym.

Las w słoiku to idealna propozycja dla tych osób, które nie do końca fascynują się ogrodnictwem, jednak lubią i umieją docenić piękno roślin i możliwość obcowania z nimi.

Bibliografia dostępna u Autorki.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
2
No, nie wiem
1
Świetny
1
Uwielbiam
1
Zwariowany
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl