Czy to już niepłodność? Kiedy zgłosić się do lekarza? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Czy to już niepłodność? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Planer na Dobry Rok

Czy to już niepłodność? Kiedy zgłosić się do lekarza?

kobieta z negatywnym wynikiem testu ciążowego kiedy zaczyna się niepłodność

Problemy z uzyskaniem ciąży mogą mieć charakter przejściowy. Jeśli jednak trwają zbyt długo, konieczna może okazać się diagnostyka w kierunku niepłodności. Jak leczy się niepłodność, kiedy udać się do lekarza i do jakiej placówki najlepiej się zgłosić?

Kiedy zaczyna się niepłodność?

Zgodnie z definicją WHO, o niepłodności mówimy w sytuacji, gdy po roku aktywnych starań, nie pojawia się ciąża. Niekiedy wizytę u lekarza zaleca się przeprowadzić jeszcze szybciej, szczególnie gdy:

  • wiek kobiety przekracza 35 lat,
  • wcześniej wystąpiły już problemy z płodnością,
  • w przypadku niepokoju.

Niepłodność – w przeciwieństwie do bezpłodności – można skutecznie leczyć, z wykorzystaniem nowoczesnych metod. Warto pamiętać, że niepłodność może dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny, a często dotyka oboje partnerów jednocześnie.

Najczęstsze przyczyny niepłodności

W przypadku kobiet, za niepłodność często odpowiadają zaburzenia hormonalne. Mogą być to także różnego rodzaju choroby lub wady anatomiczne narządów rozrodczych. Wśród częstych przyczyn niepłodności możemy wymienić:

  • Zaburzenia owulacji spowodowane najczęściej przez zespół policystycznych jajników (PCOS).
  • Choroby, takie jak endometrioza.
  • Nieprawidłowości anatomiczne macicy (np. macica przegrodzona) lub zrosty lub choroby jajowodów (np. wodniak jajowodu).
  • Inne przyczyny – zaburzenia autoimmunologiczne, metaboliczne, stres oksydacyjny.

Na płodność negatywnie wpływa także nieprawidłowy styl życia – palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta, otyłość lub niedowaga. Z kolei w przypadku mężczyzn najczęstszą przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia.

kobieta z testem ciążowym przyczyny niepłodności

Metody leczenia niepłodności

Wybrana metoda leczenia zależy zwykle od rozpoznanej przyczyn, choć warto wiedzieć, że możliwe jest także leczenie niepłodności idiopatycznej (o nieznanej przyczynie).

Niekiedy wystarczy krótka terapia farmakologiczna lub zmiana stylu życia, niekiedy jednak konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna lub zastosowanie metod rozrodu wspomaganego, takich jak in vitro czy inseminacja.

Częste metody wykorzystywane w leczeniu niepłodności kobiecej:

Zobacz także
dziecięce wózki 3 w 1

  • Leczenie farmakologiczne – obejmuje m.in. preparaty hormonalne, leki przeciwzapalne, antybiotyki i inne.
  • Leczenie zabiegowe – np. laparoskopowe usunięcie zrostów, torbieli, czy mięśniaków, histeroskopowe usunięcie polipów w jamie macicy.
  • Metody rozrodu wspomaganego – takie jak inseminacja i in vitro (zapłodnienie pozaustrojowe zapłodnienie in vitro).

Leczenie niepłodności ma zawsze charakter indywidualny i wybór odpowiedniej metody leczenia jest dobierany po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki.

Gdzie leczyć niepłodność?

Miejscem pozwalającym na diagnozowanie i leczenie są placówki medyczne wyspecjalizowane w rozrodczości człowieka. Przykładem jest klinika leczenia niepłodności Gameta, której placówki są dostępne w kilku miastach Polski – w Warszawie, Łodzi, Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Kielcach.

Kliniki prowadzą pełną diagnostykę (badanie przyczyn niepłodności) oraz leczenie różnymi metodami.

W placówkach Gamety skorzystasz także z dofinansowania procedury in vitro – od 1 czerwca w ramach państwowego programu dofinansowania, a wcześniej ze środków z programów prowadzonych przez samorządy. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie kliniki.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl