Aktywny maluch, czyli dlaczego zabawy ruchowe są tak ważne w rozwoju dziecka? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Aktywny maluch, czyli dlaczego zabawy ruchowe są tak ważne w rozwoju dziecka?

Planer na Dobry Rok

Aktywny maluch, czyli dlaczego zabawy ruchowe są tak ważne w rozwoju dziecka?

zabawy ruchowe

Bez dwóch zdań ruch to zdrowie. Stwierdzenie to jest szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, dla których rozwój psychiczny i fizyczny jest tak istotny. Ciągły rozwój technologii i zmieniające się zwyczaje sprawiają jednak, że coraz większa liczba dzieci zaczyna stronić od aktywności fizycznej. Spróbujemy zatem podać sposoby na zachęcenie maluchów do zabaw ruchowych oraz wymienić najważniejsze zalety bycia aktywnym od najmłodszych lat.

Co sprawia, że ruch jest tak ważny w prawidłowym rozwoju dziecka?

Za sprawą chociażby umiarkowanej aktywności ruchowej ciało młodego człowieka może rozwijać się prawidłowo. Ruch pozwala wzmocnić kości oraz przygotować układ nerwowy na różnego rodzaju wyzwania. Dzięki zabawom ruchowym rozwijają się płuca i wzmacnia się wydolność mięśni serca co w konsekwencji wpływa na lepszą kondycję.

Udział w zabawach opartych na ruchu pozwala również pośrednio kształtować rozwój motoryki dłoni i rąk. Oprócz tego zabawy ruchowe mają pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie maluchów. Aktywność ruchowa to cudowne remedium na radzenie sobie ze stresem i porażkami.

Zabawy ruchowe sposobem na zdrowie dziecka

W celu odciągnięcia uwagi dzieci od ekranów komputerów i smartfonów, a tym samym zachęcenia ich do aktywności fizycznej będzie znalezienie innej, atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Dużo zależy tutaj od nas rodziców, aby wykazać się inicjatywą oraz dobrym przykładem i zachęcić maluchy do częstszego przebywania na świeżym powietrzu lub też inwestycji w zabawki wspierające aktywność fizyczną i ruchową. Jakie formy rozrywki można więc zaproponować dzieciom?

Masę radości (i porcji ruchu) dostarczy chociażby zabawa w berka, ciuciubabkę, zabawa w chowanego, gra w klasy czy też zabawa w piaskownicy lub ogrodzie. Dobrze, aby wszelkie formy spędzania czasu na świeżym powietrzu urozmaicić atrakcyjnymi zabawkami. Perfekcyjnie w motyw zabawy ruchowej wpisują się wszelkiego rodzaju zabawki ogrodowe.

Ogrodowe zjeżdżalnie pozwalające dzieciom ślizgać się w nieskończoność, domki ogrodowe w których można odgrywać scenki z prawdziwego życia, łopatki i grabki do tworzenia budowli w piasku oraz huśtawki i trampoliny z całą pewnością sprawią, że dziecko będzie chciało spędzać jak najwięcej czasu na dworze, będąc nieustannie w ruchu.

Zobacz także

Daj dobry przykład i nie stopuj zapędów malucha

Największym błędem jaki można popełnić jest próba ograniczania naturalnych instynktów dziecka dotyczących zabawy. Unikaj zatem przestrzegania malucha przed zbyt szybkim bieganiem i nie strofuj go, że za chwilę się przewróci. Upadki to również część procesu nauki i dorastania, którego nie można pominąć. Po prostu daj dziecku szansę się wyszaleć jeżeli ma na to ochotę.

Oprócz tego staraj się dawać dobry przykład. Jeżeli od najmłodszych lat dziecko będzie uczone różnych form aktywności fizycznej to zaprocentuje to w dorosłym życiu. Postaraj się zatem jak najczęściej wychodzić na rodzinne spacery, plac zabaw czy też wspólne wycieczki na rowerze.

Każda forma aktywności fizycznej jest zbawienna dla prawidłowego rozwoju dziecka, zadbaj więc o różnorodność i regularność ruchowych form spędzania czasu.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl