Zespół jelita drażliwego – jak sobie z nim radzić? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Zespół jelita drażliwego – jak sobie z nim radzić?

Planer na Dobry Rok

Zespół jelita drażliwego – jak sobie z nim radzić?

Częste bóle brzucha, ciągłe wzdęcia i nawracające biegunki nie pozwalają ci w pełni cieszyć się czasem spędzanym z najbliższymi? Tego typu dolegliwości są jednymi z najczęstszych symptomów zespołu jelita drażliwego, przewlekłej choroby jelita cienkiego i grubego.

 

Zespół jelita drażliwego jest dość powszechną chorobą. W większości przypadków towarzyszą jej bardzo dokuczliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, w tym opiekę nad dziećmi czy wykonywanie obowiązków zawodowych. W konsekwencji choroba może działać wyniszczająco na nasze ciało i psychikę, a nawet relacje z bliskimi.

 

Objawy zespołu jelita drażliwego

 

Według szacunkowych danych na zespół jelita drażliwego może cierpieć około 22. proc populacji. Aż 80 proc. chorych z nasilonymi dolegliwościami stanowią kobiety, jednak coraz częściej problem ten zaczyna dotykać również uczniów, studentów czy młodych mężczyzn.

 

Jednym z objawów zespołu jelita drażliwego jest zmiana rytmu wypróżnień – mniej niż 3 razy w tygodniu lub częściej niż 3 razy dziennie – którym towarzyszą różne symptomy dodatkowe. Wśród nich wymienić można dolegliwości odczuwane w okolicach brzucha, w tym skurcze, pieczenie, kłucie czy ból jelita grubego, a ponadto uczucie ucisku i pełności oraz wzdęcia.

 

Choć nasilenie poszczególnych objawów jest kwestią indywidualną, można wyróżnić trzy główne postaci tej choroby: zaparciową, biegunkową oraz biegunkowo-zaparciową.

 

Co może stanowić przyczynę?

 

Mimo że przyczyna występowania zespołu jelita drażliwego nie została jednoznacznie określona, istnieje kilka istotnych czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój choroby.

 

Do najważniejszych zalicza się między innymi przebytą infekcję przewodu pokarmowego i zaburzenia flory bakteryjnej jelit, przykładowo po długotrwałym leczeniu antybiotykami czy egzotycznych podróżach. W powstawaniu zespołu jelita drażliwego znaczenie mogą mieć także czynniki genetyczne i psychospołeczne, w tym silny stres oraz zaburzenia depresyjne.

 

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Zobacz także
różowy kubeczek menstruacyjny

 

Leczenie choroby polega przede wszystkim na niwelowaniu uporczywych objawów, w tym dokuczliwego bólu brzucha. Zazwyczaj jest on wywoływany przez skurcz mięśni gładkich, więc najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie środków o działaniu rozkurczowym.

 

By zapomnieć o przykrych dolegliwościach, warto też wprowadzić pewne zmiany w sposobie odżywiania. W naszym jadłospisie nie powinno być miejsca na obfite, tłuste oraz jedzone w pośpiechu posiłki. Zastąpmy je kilkoma mniejszymi, lekkostrawnymi potrawami gotowanymi w wodzie oraz na parze, pieczonymi w folii lub duszonymi z niewielką ilością tłuszczu.

 

W przebiegu choroby polecane będą także chude mięsa, wędliny oraz ryby, natomiast do przyprawiania potraw – sok z cytryny, koperek, pietruszka, majeranek, bazylia czy tymianek.

 

Choć całkowite wyleczenie zespołu jelita drażliwego jest na razie niemożliwe, u wielu osób po właściwie postawionej diagnozie i zastosowaniu odpowiednio dobranej przez lekarza terapii dolegliwości związane z chorobą nie występują przez wiele miesięcy, a nawet lat.

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl