W lesie nie ma nudy! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
W lesie nie ma nudy!

Planer na Dobry Rok

W lesie nie ma nudy!

zabawa w lesie

Las to tylko drzewa i mech? Nic bardziej mylnego! Bogactwo fauny i flory polskich lasów jest ogromne! Warto je odwiedzać razem z dziećmi. Tylko jak spędzić czas pośród drzew? Czym i w jaki sposób się bawić? I dlaczego dobrze jest regularnie zaglądać do lasu? Przeczytajcie.

Las kojarzy się nam z ciszą i spokojem. To miejsce, w którym natura gra pierwsze skrzypce i nadal pozostaje dzika. Przeraża zatem fakt, że lasów w Polsce ubywa. Dziś jednak nie o tym. Chcemy bowiem zachęcić Was do odwiedzenia lasu z dzieckiem. Można tam doskonale spędzić czas. Najmłodsi wyniosą z takiej zabawy nie tylko dobre wspomnienia, ale też sporą dawkę wiedzy. A dlaczego warto?

Las sprzyja naszemu zdrowiu. Wspomaga procesy immunologiczne, zwiększając aktywność i liczbę komórek NK (naturalnych zabójców) oraz wpływając na stres oksydacyjny, procesy zapalne, a nawet nowotworzenie (promowanie działania komórek produkujących granzymy i granulizynę)

– w rozmowie z Biokurierem mówiła dr n. med. Katarzyna Simonienko, psychiatra i certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych, autorka książki „Lasoterapia„.

Osoby przebywające w lesie stają się też odporniejsze na stres, szybciej się go pozbywają i szybciej do siebie dochodzą po przeżytym stresorze. Poziom kortyzolu, hormonu wydzielanego w stresie przewlekłym, po kąpielach leśnych znacząco się obniża, poprawia się poczucie komfortu i witalności

– dodała.

Las uczy!

Słyszeliście o leśnych przedszkolach? To miejsca, w których dzieci przez zdecydowaną większość czasu przebywają na świeżym powietrzu, nierzadko w lesie lub na polanie. W naturalnym otoczeniu, wśród roślin i niezależnie od pogody, realizowana jest podstawa programowa. Najmłodsi obserwują cykl życia roślin, widzą zmienność natury podyktowaną porami roku, a do tego beztrosko się bawią.

W leśnych przedszkolach nie ma zabawek, ale przecież tych w lesie nie brakuje! Tak łatwo znaleźć tam różnej wielkości patyki, liście czy szyszki.

Minimum zabawek to maksimum wyobraźni. Minimum zabaw organizowanych to maksimum zabawy. Dzieciom nie przeszkadza brak zabawek, gotowych placów zabaw i animacji ze strony dorosłych. Czasem trudno opisać, w co właściwie bawią się dzieci, bo znajdują się one w ciągłym ruchu i stale są czymś zajęte – od tworzenia leśnych budowli przez bieganie, wspinanie się, zabawy tematyczne aż po cichą obserwację leśnego runa i zwyczajne dłubanie patykiem w ziemi

– przekonuje Agata Preuss, koordynatorka działań Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych oraz współautorka książki „Lasoterapia z dziećmi”.

Dzieci w lesie robią to co lubią i na co mają ochotę. Nauczone są jednak szacunku do przyrody. Dbają o nią i troszczą się o zwierzęta. Wiedzą, że w lesie to oni są gośćmi.

dziecko w lesie

Leśne zabawy dla dzieci

Wybierzcie się z dzieckiem do lasu, a przekonacie się, że o nudzie nie będzie mowy. Zajęcie znajdzie tam dla siebie zarówno ciekawy świata trzylatek, jak i siedmiolatek. Wystarczy dać najmłodszym przestrzeń i pozwolić im ją wykorzystać. To inwestycja w ich przyszłość i ochrona przed zespołem deficytu natury.

Zobacz także
wybór przedszkola

Możemy zacząć od obserwacji, np. leśnego runa. Na spacer zabierzcie więc ze sobą lupę. Porozmawiajcie o tym, co widzicie. Zimą możecie ulepić bałwana. Szyszki sprawdzą się idealnie jako guziki i oczy, zaś ręce zrobicie z patyków. Jesienią z kolei podziwiajcie kolory lasu. Możecie też wybrać się na grzybobranie. Pamiętajcie jednak, by wcześniej omówić z dzieckiem zasady bezpieczeństwa. Niech grzyb zostanie zebrany dopiero wówczas, gdy opiekun potwierdzi, że jest jadalny.

Latem z kolei las intensywnie pachnie, ale też daje schronienie przed upałami. Jest to jedno z lepszych miejsca na spacer z dzieckiem, gdy z nieba leje się żar. Wykorzystajcie to! Możecie np. poobserwować mrówki. Zwróćcie uwagę, jak wygląda ich dom i czym się zajmują. Swoje obserwacje dziecko może zanotować.

Lasoterapia w praktyce

Lasoterapia dla dzieciJeśli kochacie las i chcecie w nim spędzać czas, a brakuje Wam pomysłów na zabawę z dzieckiem, weźcie do ręki książkę „Lasoterapia dla dzieci„. Zainspirujcie się pomysłami w niej zawartymi, a ją sama przekażcie dziecku. Jest to bowiem książka, z którą można aktywnie pracować. Jest miejsce na notatki i rysunki. Są szablony, które można wyciąć i strony, na których można przykleić zebrane liście.

A wszystko to okraszone solidną dawką wiedzy. Wykonując zadania z książki, dziecko nie tylko dowiaduje się więcej o przyrodzie i leśnych mieszkańcach, ale też może lepiej zrozumieć zagadnienia matematyczne. Ćwiczy też zdolności manualne poprzez rysowanie i wycinanie.

Dzięki tej książce dziecko ma szansę zostać leśnym detektywem i stworzyć własną galerię sztuki. Zadania podzielone są według pór roku, dzięki czemu nie brakuje inspiracji do zabawy w każdą pogodę. Na końcu zaś znajduje się dyplom eksperta zabaw bliskich naturze, który dziecko może uzupełnić własnym imieniem.

„Lasoterapia dla dzieci” to dobrze wydany dziennik zabaw w lesie. Dokumentuje aktywność dziecka, angażuje go też do pracy. Jest dobrym pomysłem na prezent dla kilkulatka, którego fascynuje przyroda i lubi spędzać czas na łonie natury.

I pamiętajcie, by aktywnie uczestniczyć w leśnych wędrówkach. Pochylcie się razem nad leśnym runem, spójrzcie w niebo i zorganizujcie konkurs, kto dalej rzuci szyszką. Przeznaczcie ten czas na bycie „tu i teraz”, bez pośpiechu. Nie planujcie, nie rozmyślajcie o przeszłości i trudnościach. Spójrzcie na zachwyt dziecka, które dotyka kory drzewa i wsłuchuje się w odgłosy przyrody. Weźcie z niego przykład. Na zdrowie!

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl