"Twoja kompetentna rodzina " - mamywsieci.pl polecają - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
„Twoja kompetentna rodzina ” – mamywsieci.pl polecają

Planer na Dobry Rok

„Twoja kompetentna rodzina ” – mamywsieci.pl polecają

Jak poprawić jakość relacji w rodzinie?
Kompetentny pracownik wypełnia powierzone mu zadania i realizuje określony plan. Kompetentny rodzic dba o bezpieczeństwo i rozwój swojego dziecka. A kompetentna rodzina? Co robić, by dobrze spełniała swoje podstawowe cele bez nadmiernych poświęceń ze strony rodziców i zbytniego ograniczania dzieci? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej nowej książce Jesper Juul, duński terapeuta i specjalista od komunikacji.

Postawę wychowawczą autora można traktować jako europejską odpowiedź na ogólnoświatową dyskusję na temat współczesnego rodzicielstwa. Poglądy wychowawcze Juula wpisują się między model amerykański (wychowanie bezstresowe) a model chiński (wychowanie wymagające) jako zrównoważone podejście: oparte na autorytecie rodziców, ale pozbawione autorytaryzmu. Terapeuta w swojej pracy zawodowej proponuje rozwiązania mające na celu poprawę jakości relacji panujących w rodzinie.

Każdy człowiek jest inny ‒ dotyczy to po równi dzieci i dorosłych ‒ i dlatego trzeba szukać takich sposobów okazywania miłości, żeby mogła być przez nich odbierana jako miłość. Często się to nie udaje. Dlatego tak wiele par, które się kochają, nie potrafi żyć ze sobą razem. I dlatego też tak wielu rodziców, którzy naprawdę kochają swoje dzieci, codziennie je krzywdzi, mimo najlepszych i najczulszych intencji. 
Książka Twoja kompetentna rodzina ukazuje obszary, na które szczególnie należy zwracać uwagę, by członkowie rodziny mogli czuć się ze sobą dobrze. Autor zwalnia rodziców z posłusznego spełniania zachcianek swoich pociech i propaguje trudną sztukę mówienia „NIE’’. Zachęca, by będąc matką lub ojcem, nadal pozostali sobą.
Wszystkie duże i małe decyzje, które podejmujemy w naszym wspólnym życiu, powinny wypływać z indywidualnej woli każdego z nas, a następnie przejść przez dyskusję na forum ogólnym. Dla wielu z nas ‒ w rodzinach czy w pracy ‒ jest to punkt wyjścia, do którego nie nawykliśmy. Uczyliśmy zachowywać się skromnie i ,,demokratycznie’’ i zapominać o swojej

woli. Ale wspólnota tylko wtedy otrzyma od nas energię, gdy nasze działanie wypływa z naszej własnej odpowiedzialności.
Z drugiej strony demaskuje wiele typowych, pozornie poprawnych zachowań dorosłych oraz demonstruje ich zgubny wpływ na atmosferę w domu. Podkreśla głęboką wolę dzieci do współdziałania z rodzicami, która często pozostaje przez nich niedoceniona, a nawet zaprzepaszczona. Nie podaje jednak gotowej recepty na sukces.
Życie z dziećmi w rodzinie nie polega na tym, co potocznie nazywamy wychowaniem. Decydująca jest jakość indywidualnego i wspólnego życia dorosłych. Życie dorosłych ma większy wpływ na dzieci niż jakiekolwiek świadome próby i metody wychowawcze.
Metody Juula zyskały uznanie i sympatię rodziców na całym świecie. Prosty język, praktyczne porady, rozsądne propozycje zmian w sposobie komunikowania się z dzieckiem, a przy tym absolutny brak moralizatorstwa ‒ to niewątpliwe zalety każdej książki tego autora.

O autorze:
Jesper Juul – duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jednym z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie i światowym bestsellerem.
W latach 70. Juul był jednym z założycieli Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów, którym kierował przez 25 lat. W 2004 zainicjował powstanie sieci poradni wychowawczych Family-Lab International mającej placówki w ponad 15 krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, krajach skandynawskich i Ameryce Południowej. Prowadzi wykłady, seminaria oraz warsztaty dla rodziców i organizacji publicznych.

O wydawcy:

Zobacz także
Deficyt natury

Wydawnictwo MiND jest polskim wydawcą książek Jespera Juula. Dotychczas ukazały się: Twoje kompetentne dziecko (2011) i ,,NIE’’ z miłości. (2011).

Więcej informacji:
www.wydawnictwomind.pl

źródło: materiały nadesłane do redakcji

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl