"Szanujący rodzice, szanujące dzieci" - oczami mamywsieci.pl i poniedziałkowy konkurs rozstrzygnięty! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
„Szanujący rodzice, szanujące dzieci” – oczami mamywsieci.pl i poniedziałkowy konkurs rozstrzygnięty!

Planer na Dobry Rok

„Szanujący rodzice, szanujące dzieci” – oczami mamywsieci.pl i poniedziałkowy konkurs rozstrzygnięty!

Zawsze wydawało mi się , że to takie proste: zrozumieć kogoś, czyjeś poglądy, przyzwyczajenia… Okazuje się, że trzeba dużo wytrwałości i empatii, aby szanować kogoś.
Gdy żyje się we wspólnocie, w rodzinie, zawsze pojawiają się konflikty i dotyczą tak naprawdę zwykłych, codziennych spraw, takich jak wstawanie, zasypianie, obowiązki domowe, czy zakupy. Niestety wówczas ktoś z domowników, np. nasze dziecko jest poszkodowane i potrzebuje wsparcia, a my musimy nauczyć się współdziałać z nim w tych trudnych chwilach.
O takim współdziałaniu jest książka S. Hart oraz V. Kindle Hudson „Szanujący rodzice. Szanujące dzieci. Jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie?” Współdziałanie polega na tym, że dwie strony mają sobie coś do zaoferowania. Czy my mamy coś do zaoferowania swoim dzieciom, czy dzieci mają coś do zaoferowania nam? Oczywiście, że tak. Możemy nawzajem oferować siebie. Dzieci zawsze dają siebie, a więc miłość, witalność, śmiech. Możemy dostrzec i docenić to, co daje nam dziecko.

Najważniejszym sposobem zbudowania więzi z dzieckiem jest słuchanie z szacunkiem tego, co ono ma do powiedzenia, próba poznania jego uczuć i potrzeb. Jako rodzice powinniśmy szukać okazji do rozmowy z dziećmi, np. podczas długich podróży samochodem, spacerów, wycieczek górskich i nie wykręcać się brakiem czasu. Dzieci powinny czuć, że mimo popełnianych błędów, są KOCHANE. Możemy też, opierając się na propozycjach w książce przekształcić nasz dom w Strefę bez Przemocy (przestrzeń, w której panuje szacunek i współdziałanie).
Autorki wspominają w książce o języku szacunku, czyli języku żyrafy (żyrafa została wybrana ze względu na swoje wielkie serce i długą szyję, która daje szerszą perspektywę widzenia!)..
Zachęcam do poznania tej książki. Życzę z całego serca, aby nie tylko w Święta odnosić się do siebie z szacunkiem, mamy przecież na to każdy dzień roku.

Beata Cieślińska

Mamy dla Was 3 egzemplarze książki „Szanujący rodzice. Szanujące dzieci. Jak zamienić rodzinne konflikty we współdziałanie?” ufundowane przez Wydawnictwo MiND
Co należy zrobić, aby wygrać książkę :
1) Zgłosić się do konkursu (klikając „odpowiedz”)
2) Poczekać do wtorku (18.12.12) do godz. 10.00, kiedy to podamy 3 osoby, które przejdą do kolejnego etapu.
3) osoby te zostaną poproszone o podanie 1 tytułu książki wydanej przez Wydawnictwo MiND (Tytuły te w odpowiedziach nie mogą się powtórzyć )
Powodzenia!

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl