Święta z książką w tle …

Wiemy doskonale, że rodzina i dom są miejscem, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. To atmosfera w domu wpływa na jakość wspólnego życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. J. Juul podkreśla, że do stworzenia takiej atmosfery potrzebne są miłość i chęć bycia z sobą. Zgadzam się z nim, bo zdaję sobie sprawę, że nie wystarczy kogoś kochać, trzeba jeszcze chcieć z tą osobą być.
Życie dorosłych w dużej mierze ma ogromny wpływ na dzieci, ważniejszy niż jakiekolwiek metody wychowania. Sztuka bycia wspaniałą rodziną zależy od naturalnej więzi między ludźmi dorosłymi, od ich chęci bycia ze sobą. Dzieci cały czas
nas obserwują, wyczuwają niepokój, zbliżającą się kłótnię, jak również trwającą przez dłuższy czas dysharmonię. Bardzo tego nie lubią.
Trzeba pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny, zarówno dorosły jak i dziecko. Wiele par, które teoretycznie się kochają, nie potrafią żyć ze sobą razem i mimo najlepszych intencji, mimo miłości do dzieci, krzywdzą je.
Bardzo podobał mi się opisany w książce problem granic wyznaczanych dzieciom. No, właśnie! Czy my, jako rodzice musimy je faktycznie wyznaczać? Niektórzy nie mają problemów ze stosowaniem granic swoim dzieciom, ale czy istnienie tychże granic nie zakłóca naturalnego rozwoju dziecka? Im młodsze dziecko, tym łatwiej wyznaczyć te granice, przynajmniej tak sądzę, z punktu widzenia rodzica. Ale wtedy najlepiej porozmawiać o tym. Zawsze trzeba rozmawiać. Dzieci bardzo chętnie współpracują z dorosłymi, czują się potrzebne i towarzyszy temu zadowolenie. Zakazy i krytyka zawsze wywołują złe reakcje.
Ciekawym tematem w książce jest problem rodzinnego jedzenia. Teraz, w okresie świąt możemy sobie przypomnieć, jak ważne są wspólne śniadania, obiady czy podwieczorki. Gdy cała rodzina, nawet taka mała, jak moja, zbiera się razem przy stole (nie tylko świątecznym), o ileż przyjemniej oddaje się jedzeniu, odczuwając przy tym radość i bliskość. Jest to ważne, tym bardziej w czasach, gdy zabiegani, zapracowani zapominamy o czymś ważnym, czym jest wspólne spędzanie czasu.
A spożywanie posiłków powoduje, że na chwilkę zwalniamy…To my musimy w ciągu całej doby wywalczyć sobie czas na spokojny sen, jedzenie, zabawę i miłość, bo bez tych rzeczy rodzina całkowicie traci sens.
I na koniec jeszcze napiszę, że nie ma idealnych rodziców. Tacy nie istnieją! Powinniśmy jednak, jako dorośli poważnie się traktować i tak samo traktować swoje dzieci, bo one mają prawo do miłości, a my jako rodzice oczekujemy właśnie tej miłości od nich.
Zapraszam do lektury książki, a święta to doskonały czas na czytanie zarówno dzieciom, jak i sobie.
O autorze:
Jesper Juul – duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka „Twoje kompetentne dziecko” jest jednym z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie i światowym bestsellerem.
W latach 70. Juul był jednym z założycieli Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów, którym kierował przez 25 lat. W 2004 zainicjował powstanie sieci poradni wychowawczych Family-Lab International mającej placówki w ponad 15 krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, krajach skandynawskich i Ameryce Południowej. Prowadzi wykłady, seminaria oraz warsztaty dla rodziców i organizacji publicznych.
O wydawcy:
Wydawnictwo MiND jest polskim wydawcą książek Jespera Juula. Dotychczas ukazały się: Twoje kompetentne dziecko (2011) i ,,NIE’’ z miłości. (2011).„Uśmiechnij się! Siadamy do stołu” (2011)
tekst Beata Cieślińska