Refundacja in vitro od 1 lipca


Od 1 lipca 2013 roku, in vitro, będzie opłacane ze środków publicznych. To szansa dla 15 tysięcy par. Program jest rozłożony w czasie na 3 lata.
W pierwszym roku leczenie rozpocznie 2 tys. par, w drugim ok. 5,5 tys., a w trzecim 7,5 tys. par.
Celem programu jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się inne możliwości jej leczenia albo nie istnieją inne metody jej leczenia.
Z Programu będą mogły skorzystać:
pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną, bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu (z zastrzeżeniami wskazanymi poniżej), a kobieta w dniu zgłoszenia do Programu nie ukończyła 40-tego roku życia.
- pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych (osoby, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności w przyszłości).
Nad realizacją programu będzie czuwała powołana przez ministra zdrowia co najmniej 5-osobowa rada programowa, która co roku przygotuje raport.
Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, gdzie metoda zapłodnienia in vitro nie jest jeszcze refundowana.
Więcej informacji tutaj
Źródło www.kprm.gov.pl