Przyszłe mamy mogą prowadzić ciążę u położnej - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Przyszłe mamy mogą prowadzić ciążę u położnej

Planer na Dobry Rok

Przyszłe mamy mogą prowadzić ciążę u położnej

Od nowego roku ciężarne mają wybór. Ciąże mogą prowadzić u lekarza specjalisty z dziedziny ginekologii i położnictwa lub u położnej.

Każda położna podstawowej opieki zdrowotnej, która ma na 
swojej liście ciężarną, od 1 stycznia może opiekować się jej ciążą. Przepisy obejmują tylko ciąże fizjologiczne, a więc bez powikłań. Zasady są analogiczne jak dla lekarza sprawującego opiekę nad ciążą.

Wszystkie wizyty odbywają się zgodnie z harmonogramem określonym w standardach opieki nad ciążą fizjologiczną, w odpowiednio wyposażonym gabinecie i po podpisaniu umowy z laboratorium diagnostycznym, gdzie pacjentki dostaną możliwość przeprowadzania badań laboratoryjnych. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci tak samo za opiekę nad ciążą sprawowaną przez lekarza, jak i przez położną – ryczałtem, za określone okresy czasu, do 10 tygodnia ciąży, do 14 tygodnia ciąży etc.

 

Które z badań  wykona położna, a jakie lekarz specjalista?
 
Położna może robić to wszystko, co jest konieczne do monitorowania zdrowia kobiety i dziecka od samego rozpoznania ciąży, a więc pobierać materiały do badań albo zlecać ich wykonanie, przeprowadzać badania kardiotokograficzne (KTG). W przypadku badań specjalistycznych, np. ultrasonografem, zasady są dokładnie takie same, jak w przypadku lekarzy niewykonujących tego typu badania. Ciężarna otrzymuje skierowanie do wskazanej placówki od swojego lekarza albo położnej.
 

Co w sytuacji, gdy ciąża się komplikuje i staje się zagrożona?
 
Ciążę powikłaną, gdy jest zagrożenie dla zdrowia dziecka bądź matki, położna ma obowiązek przekazać pod opiekę lekarza ginekologa położnika.

Wprowadzana właśnie przez NFZ tzw. opieka koordynowana dedykowana jest ciąży powikłanej. Lekarz specjalista ma obowiązek przyjęcia każdej ciężarnej, a Fundusz Zdrowia płaci za każdą wizytę. W takich przypadkach nie ma limitów. 


 
Czy w Kujawsko-Pomorskiem są położne gotowe podjąć się opieki nad ciężarną?
 
Zgodnie z koszykiem świadczeń gwarantowanych, po spełnieniu określonych warunków, każda położna, która ma podpisaną umowę z NFZ bądź jako indywidualna praktyka, bądź jako podstawowa opieka zdrowotna, której świadczy taką usługę, może prowadzić ciążę.

Zobacz także

Położne prowadzące indywidualne praktyki oraz podmioty, które mają w swoich strukturach położną poz mogą składać do NFZ wnioski o rozszerzenie zakresu świadczeń do 10. dnia każdego miesiąca.

Ponieważ minął dopiero miesiąc funkcjonowania nowego prawa można się spodziewać, że jeszcze nie wszystkie położne zaczną od razu prowadzić ciąże, ale najważniejsze,  że wprowadzona została taka możliwość.

 

źrodło Express Bydgoski

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl