Pomogli mamom, realnie wrócić do pracy.
Projekt skierowany był do bezrobotnych mam, pragnących powrócić na rynek pracy po przerwie na macierzyństwo i
składał się z dwóch części. Pierwsza trwająca dwa miesiące- zawierała różnorodne formy wsparcia, takie jak : szkolenia (trening interpersonalny, warsztaty zdrowia i urody, szkoła kreatywnej mamy, pierwsza pomoc, warsztaty przedsiębiorczości, warsztaty świadomości kulturalnej i obywatelskiej, klub pracy), specjalistyczne doradztwo (psychologiczne i prawne) Druga część to sześciomiesięczny staż zawodowy, dla każdej z mam, indywidualnie dopasowany. Pracodawca nie ponosił żadnych kosztów, ale zobowiązał się do zatrudnienia uczestniczki projektu.
Uczestniczki programu miały także zapewnione stypendium (w okresie odbywania stażu), bilety MZK, posiłki oraz dofinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem.
Najważniejszy jest efekt tego programu a mianowicie : w całorocznym programie uczestniczyło 30 pań z Torunia i okolic i aż 29 z nich znalazło zatrudnienie.
Materiał filmowy – podsumowujący program „Wracamy” można zobaczyć TUTAJ
Warto także wspomnieć o zakończonym projekcie skierowanym do niepracujących mam z Bydgoszczy „Centrum Aktywnej Kobiety ”, którego celem było podnoszenie aktywności i zdolności kobiet bezrobotnych, w szczególności matek pozostających w domu z dzieckiem poprzez stworzenie miejsca aktywizacji i integracji społecznej.
Oba projekty współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej.
O ewentualnych edycjach lub nowych projektach tego typu postaramy się informować Was na bieżąco.
Na koniec trochę statystyk :
W województwie kujawsko-pomorskim 15 990 kobiet w ogóle nie wróciło do pracy po urodzeniu dziecka.
W całej Polsce prawie połowa polskich mam dzieci do lat 3 pozostaje z nimi w domu.
21% przebywa na urlopie macierzyńskim 16 % na wychowawczym. Natomiast na powrót do pracy zdecydowała się jedna trzecia mam. 1/5 mam nie pracuje zawodowo – uczy się, studiuje lub pracuje dorywczo. Co dziesiąta mama wraca lub planuje wrócić do pracy, gdy jej dziecko ma do 5 miesięcy włącznie, a 1/3 – do 6 miesięcy włącznie*.
Wsparcie ze strony rodziny
Aż 3/4 mam, które planują powrót do pracy lub już wróciły do pracy, otrzymało wysokie poparcie ze strony męża, a ponad połowa badanych – ze strony matki. Partnerzy zaoferowali dużą pomoc ponad połowie mam, a 2/5 mam taką pomoc zaproponowały ich własne matki.
Podobnie było z akceptacją decyzji mamy o powrocie do pracy – zgodziło się z nią 59% mężów/partnerów i 42% matek. Dodatkowo, ponad połowa mężów/partnerów osobiście doradzała młodym mamom powrót do pracy, zachęcały je do tego także ich własne matki (38%).
Także partnerzy (66%) i matki (44%) najbardziej aprobowali powrót mam do pracy i to również oni okazali się najbardziej zainteresowanymi powrotem do pracy członkami rodziny.*
*wyniki badań przeprowadzonych w ramach akcji „Mama wraca do pracy”