Połóg. Co to jest? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Połóg. Co to jest?

Planer na Dobry Rok

Połóg. Co to jest?

Połóg wiele kobiet wspomina źle. Ale o tym nie mówi, bo to od dawna temat tabu. W centrum uwagi jest nowo narodzone dziecko, a o samopoczucie kobiety mało kto pyta. A tymczasem połóg to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu młodej mamy. Czym właściwie jest? 

Połóg – co to jest?

Z punktu widzenia medycznego połóg to czas, kiedy macica oczyszcza się i wraca do swojej normalnej wielkości. Wtedy też pełną parą rusza laktacja i zachodzi wiele zmian w układzie hormonalnym.

→ Przeczytaj również: Ile trwa połóg?

Pierwsze dni po porodzie to psychiczny i fizyczny rollercoaster. Kiedy opadną pierwsze emocje, następuje proza życia. Młoda mama zajmuje się dzieckiem, ale sama musi też mierzyć się z potwornym zmęczeniem i bólem (np. związanym z pęknięciem, nacięciem lub gojeniem się rany po cesarskim cięciu). Do tego dochodzi krwawienie po porodzie, które trwa kilka tygodni!

Nie zapominajmy też o emocjach, których doświadcza młoda mama. Radość z narodzin dziecka przeplata się z wieloma obawami. Trzeba wiele rzeczy przeorganizować i zmienić, wreszcie: konieczne jest odnalezienie się w nowej roli.

Połóg to rozpoczęcie macierzyńskiej podróży, czas regeneracji, narodzin miłości i tkania więzi z noworodkiem

– mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska, doula, istruktorka hipnoporodu, pedagożka i autorka książki „Połóg. Pierwszy rok życia rodzica” (wyd. Natuli).

→ To może Cię zainteresować: VBAC. Kiedy poród naturalny po cesarskim cięciu jest możliwy?

Typowe objawy połogu

Skurcze macicy

Kiedy wydalone zostanie łożysko, organizm otrzymuje sygnał, by macica powróciła do pierwotnego położenia, wielkości, kształtu i stanu. Zahamowane zostaje działanie gonadotropiny łożyskowej, laktogenu łożyskowego, gestagenów i estrogenów. Wzrasta natomiast produkcja prolaktyny, która rozpocząć karmienie piersią, a także endorfin, które pozwalają zapomnieć o bólu i doświadczyć radości z nowo narodzonego dziecka. Niestety, poziom tych ostatnich dość gwałtownie spada kilka dni po porodzie, co prowadzi do wahań nastroju (tzw. baby blues).

→ Przeczytaj także: O połogu od strony emocji wciąż mówimy za mało

Zmniejsza się też ukrwienie mięśnia macicy. Cały ten proces kobieta odczuwa dość boleśnie w postaci skurczów (przypominają te odczuwane w czasie miesiączki), które nasilają się w czasie karmienia piersią (a to dlatego, że przystawienie dziecka do piersi wyzwala wyrzut oksytocyny, która uruchamia wypływ mleka, ale i skurcze macicy). Pamiętaj jednak, że im szybciej macica wróci do swojego pierwotnego rozmiaru, tym szybciej dolegliwości miną.

kobieta trzyma na rękach noworodka połóg
Co to jest okres połogu?

Odchody połogowe

To kolejna z ciemnych stron połogu, ale niezbędna, by powrócić do formy. Wydzielanie odchodów połogowych to jeden z elementów oczyszczania się macicy. Na początku jest ich dużo, ale po kilku tygodniach wydzielina staje się różowawa, potem brązowa. Całkowicie ustępuje ok. 5-6 tygodni po porodzie.

Kobietom po porodzie zaleca się sprawdzanie, jak wyglądają odchody połogowe. Trzeba zwracać uwagę na ich objętość, zapach i kolor. Zaniepokoić powinien ich nieprzyjemny, lekko zgniły zapach, malinowe zabarwienie oraz zupełny zanik odchodów połogowych.

Nadmierne pocenie się

W połogu młode mamy intensywnie się pocą, zwłaszcza w nocy. Ma to związek z huśtawką hormonalną oraz usuwaniem nadmiaru wody z organizmu. Ale spokojnie: ten nieprzyjemny objaw dość szybko ustępuje. Jeśli jednak będzie się nasilał, konieczne jest zbadanie poziomu hormonów tarczycy.

→ Przeczytaj również: Macierzyństwo bezpowrotnie zmienia dotychczasową rzeczywistość [wywiad]

Połóg: czas trwania

Okres połogu w teorii trwa 6 tygodni. Jest to jednak data umowna, bo niektóre kobiety do formy wracają już po 3 tygodniach, inne potrzebują na to więcej czasu. I nie ma w tym nic złego, o ile nie dzieje się nic niepokojącego. W połogu bowiem młoda mama musi zachować szczególną czujność.

Niepokojące objawy w połogu to:

Zobacz także
co dzieje się z ciałem po porodzie

  • znaczne nasilenie krwawienia,
  • silne krwawienie z pochwy po ustąpieniu odchodów połogowych,
  • gorączka, dreszcze,
  • pieczenie i ból przy oddawaniu moczu,
  • obrzęk, zaczerwienienie i tkliwość gruczołów sutkowych (zwłaszcza jeśli towarzyszy temu gorączka),
  • bolesny obrzęk sromu,
  • zatrzymanie odchodów połogowych (ok. tygodnia po porodzie),
  • infekcja rany po cesarskim cięciu.

Pojawienie się tych objawów powinno skłonić nas do kontaktu z położną lub ginekologiem. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać zwłaszcza wtedy, gdy w kilka dni po porodzie pojawi się gorączka lub ustanie krwawienie. Mogą to być pierwsze objawy infekcji połogowej. Czynniki ryzyka z nią związane to m.in. anemia, połóg po cesarce, duża ilość badań podczas porodu, poród kleszczowy.

→ Przeczytaj również: Depresja poporodowa. Daj sobie pomóc!

Czego nie wolno po porodzie naturalnym i po cesarskim cięciu?

W czasie połogu nie zaleca się kąpieli w wannie. Zdecydowanie lepiej jest brać prysznic, używając delikatnych środków myjących. Niewskazane jest sięganie po gąbki i myjki, które są siedliskiem bakterii. Do oczyszczania krocza i rany po cesarskim cięciu najlepiej jest używać przeznaczonego do tego celu ręcznika, który należy codziennie wymieniać, lub papierowych ręczników.

W trakcie połogu zakazane jest używanie tamponów i kubeczków menstruacyjnych. Wolno stosować jedynie bawełniane i bezzapachowe podpaski. Staraj się też nosić lekkie i przewiewne ubrania.

W połogu zadbaj o swój komfort i wygodę. To nie jest łatwe, zwłaszcza że dopiero uczymy się opieki nad niemowlęciem i musimy odnaleźć się w nowej roli, jednak jest konieczne, jeśli chcemy szybciej wrócić do pełni sił. Bezpośrednio po porodzie opiekę nad noworodkiem może przejąć tata, który również potrzebuje nawiązać z dzieckiem więź. To bardzo ważne, a nam – kobietom – daje szansę na wytchnienie i odpoczynek.

Staraj się też zadbać o swoją psychikę, pozwalając doświadczać wszystkich emocji: radości, smutku, lęku, euforii. Odłóż na później sprawy, które mogą poczekać. I nie bój się prosić o pomoc. Zadbaj też o swoje granice. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przyjmować gości, którzy chcą zobaczyć maleństwo, masz prawo odmówić. Na spotkania w rodzinnym gronie przyjdzie jeszcze czas.

W połogu liczy się matka i dziecko. To czas bardzo trudny, wiele kobiet uważa, że trudniejszy nawet niż sam poród. Nie wolno go bagatelizować. Trzeba dać sobie czas i pozwolić organizmowi wrócić do formy.

Pozwólmy emocjom przepływać przez nasze ciało, dajmy sobie czas, a także szansę na to, aby inni o nas zadbali. Dużo odpoczywajmy, odsuńmy na bok domowe obowiązki i skupmy się na sobie oraz dziecku. Jedzmy smacznie i pożywnie, pijmy dużo wody. Otoczmy się ludźmi, którzy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. I najważniejsze – bądźmy dla siebie łagodne i cierpliwe

– podsumowuje Zuzanna Kołacz-Kordzińska.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl