Pierwsze urodziny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Pierwsze urodziny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

Planer na Dobry Rok

Pierwsze urodziny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu

Wykład Janusza Leona Wiśniewskiego, koncert Kuby Stankiewicza, historia Młyna Wiedzy piaskiem malowana, a do tego otwarcie pracowni kreatywnej dla dzieci „przeBUDOWA” oraz nowej wystawy czasowej „Wmiksuj się!” – te i wiele innych atrakcji przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w pierwszą rocznicę działania w dawnych Młynach Richtera.

Pierwsze urodziny toruńskiego centrum nauki rozpoczną się wieczorem w piątek – 7 listopada. Tego dnia odbędzie się pierwsza nocna tura zwiedzania dla dorosłych, która rozpocznie się o godz. 20.00. Oprócz zwiedzania ekspozycji będzie można uczestniczyć w spotkaniu z Januszem Leonem Wiśniewskim, który wygłosi wykład „Uroda – dar niesprawiedliwy”, a do tego posłuchać – w przestrzeni wystawy „Rzeka” – koncertu Kuby Stankiewicza, który wykona utwory z płyty „Kilar”, poświęconej twórczości jednego z największych polskich kompozytorów, autora muzyki filmowej – Wojciecha Kilara. W czasie koncertu artysta zagra urzekające melodie, znane widzom z filmów i seriali, takich jak „Trędowata”, „Przygody Pana Michała”, czy „Ziemia obiecana”. Kuba Stankiewicz przekłada filmową poezję Kilara na poezję jazzowej improwizacji z wielkim szacunkiem wobec oryginału, połączonym ze zmianami rytmu, harmonii, a nawet wymowną ciszą. Sam Kilar nie ingerował w kwestii obranej konwencji wykonawczej, ani doboru repertuaru, zdając się na talent Stankiewicza, który od lat należy do czołówki polskich pianistów jazzowych. Świadczy o tym między innymi nominacja muzyka do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku – Muzyka Jazzowa. – Pierwsze nocne zwiedzanie „18+” i pierwsze efekty współpracy z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Jesteśmy przekonani, że nasi goście będą zaskoczeni tym, jak wykorzystamy tego wieczoru naszą przestrzeń. A zwiedzanie w takim literacko-muzycznym towarzystwie musi być wyjątkowe – dodaje. Bilety na „Nocną turę – 18+” są dostępne poprzez elektroniczny system sprzedaży na stronie: bilety.mlynwiedzy.org.pl i kosztują 40 złotych.

Historia Młyna Wiedzy piaskiem malowana

Wyjątkowo zapowiadają się kolejne dwa dni. W sobotę i niedzielę ekspozycje Młyna Wiedzy będzie można oglądać za 5 zł. Dodatkowo, goście centrum nauki będą mogli zobaczyć wyjątkowy pokaz malowania piaskiem i uczestniczyć w warsztatach. – Każdy będzie mógł stworzyć swój piaskowy obraz, a podczas pokazu zostanie zaprezentowana krótka historia od momentu powstania młynów do utworzenia w nich Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – wyjaśnia Marcin Centkowski. Nie zabraknie również atrakcji związanych z uruchomioną pracownią kreatywna „przeBUDOWA” oraz wystawą czasową „Wmiksuj się!”. Goście centrum nauki będą mogli zobaczyć specjalistyczne pracownie, a także przekonać się jak działa telemost między wystawami.

Złożony świat interakcji między człowiekiem a przyrodą

W sali pokazowej na szóstym piętrze odbędzie się, na pierwszej turze zwiedzania, gra przygotowana przez pracowników Instytutu Socjologii UMK. „Fishbanks Ltd.”, bo o niej mowa, to gra symulacyjna, w której uczestnicy wcielają się w przedsiębiorców eksploatujących odnawialne zasoby naturalne. Pomimo prostoty interfejsu gra w realistyczny sposób oddaje zachowania ludzi na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw, złożoność interakcji między nimi, a wreszcie dynamiczną i złożoną zależności między środowiskiem naturalnym a działaniami ludzi. – Uczestnicy mogą na własnej skórze odczuć jak zmieniają się ich zachowania pod wpływem oddziaływania grupy, w jaki sposób interakcje między graczami mogą prowadzić do zaskakujących rezultatów, jak złożony jest system interakcji między człowiekiem a przyrodą – wyjaśnia dr Łukasz Afeltowicz z IS UMK. Co ważne, w tej grze można wziąć udział tylko raz w życiu, tak aby w pełni wykorzystać oferowane przez zabawę doświadczenia i obserwacje. Liczba uczestników jest ograniczona, a zapisy przyjmowane są poprzez adres poczty elektronicznej: m.centkowski@centrumnowoczesnosci.org.pl (w tytule wiadomości trzeba wpisać „FishBanks”) oraz w dniu imprezy.

Bezpłatne dźwiękowe i kosmiczne warsztaty

Podczas pierwszych urodzin Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaplanowanych w dniach 8 i 9 listopada, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przeprowadzi w przestrzeni centrum nauki nieodpłatne warsztaty dźwiękowe, na które można już zapisywać się pod adresem poczty elektronicznej: promocja@teatrmuzyczny.torun.pl. Godzinne warsztaty rozpoczną się o godz. 10.30.

W ramach „Polskiej Listy Naukowców 2”, która w tym roku dotyczy osiągnięć polskich uczonych w zakresie astronomii i inżynierii kosmicznej, będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach „Rakietowy odlot” i „Księżycowy zawrót głowy”. Zapisy na zajęcia są przyjmowane przez pocztę elektroniczną: dun@centrumnowoczesnosci.org.pl. Informacje na temat kosmicznych warsztatów są dostępne na stronie: http://mlynwiedzy.org.pl/bezplatne-kosmiczne-warsztaty-mlynie-wiedzy/.

Inteligentna aplikacja w centrum nauki

Podczas urodzin CNMW na wystawie stałej o „Obrotach” będzie testowana specjalna aplikacja przygotowana przez firmę Lemon  Labs. Dzięki niej będzie można uzyskać więcej informacji na temat praktycznego wykorzystania rozwiązań prezentowanych poprzez eksponaty. – Zachęcamy naszych gości, aby zwiedzając naszą wystawę skorzystali ze smartfonów i ocenili na ile taka aplikacja może pomóc im w oglądaniu naszych wystaw – mówi Marcin Centkowski.

W dniach 8-9 listopada Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie dostępne w ramach dwóch trzygodzinnych tur zwiedzania, które rozpoczną się o godz. 12.00 i 15.00.

Zobacz także
Mama daje chorej córce kubek herbaty

Bilety na wszystkie wydarzenia w ramach urodzin CNMW można nabyć poprzez elektroniczny system sprzedaży biletów: http://bilety.mlynwiedzy.org.pl. Bilety na drugą turę zwiedzania (od godz. 13.00) od 4 do 7 listopada będą kosztowały tylko 5 złotych. 

 

źródło

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl