"Nie z miłości" Jespera Juula oczami mamywsieci.pl - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
„Nie z miłości” Jespera Juula oczami mamywsieci.pl

Planer na Dobry Rok

„Nie z miłości” Jespera Juula oczami mamywsieci.pl

Niedawno w felietonie „Dostrzec w dziecku drugiego człowieka” pisałam o tym, w jaki sposób postrzegane jest rodzicielstwo i dzieci w Szwecji. Piękna wizja pozytywnie nastrajająca do przemyśleń i ostatecznie do działania. Ja także się zastanawiałam jak dojść do tego aby pozbyć się tych wszystkich mitów na temat rodzicielstwa, jak spojrzeć na własne dziecko i dostrzec w nim dorastającego człowieka tak odrębnego ode mnie a jednocześnie tak bardzo mojego. Jak…? .mnożyło się w głowie. I znalazłam! Najpierw przeczytałam wywiad z Jesperem Juulem „Spokojnie to tylko dziecko”. Zapaliło się światło! Jest ślad..więc po nitce do kłębka znalazłam książkę „Nie z miłości”. Nie mogłam doczekać się momentu kiedy usiądę w ulubionym fotelu i zacznę czytać. A kiedy zaczęłam czytać czułam jak zmieniam się w lepszą mamę. Chwilami czułam radość podobną do dziecięcej radości towarzyszącej układaniu puzzli, mnie też nagle wiele zaczęło się układać! Zmieniało się we mnie spojrzenie na moje dziecko, na to co ważne. Znalazłam przepis na dostrzeżenie w dziecku drugiego człowieka, na szczęśliwe dzieciństwo, dobre relacje w rodzinie!

Ten facet mnie odmienił! Przestałam czuć się winna, choć czasami grywałam rolę Wielkiej Matki chcącej podporządkować sobie swoje dziecko. Teraz wiem, że mój autentyzm jest ważny. A każde wypowiedziane przeze mnie NIE wcale nie krzywdzi mojego syna, przeciwnie uczy, że każdy ma swoje granice, które trzeba szanować.
Po lekturze tej książki trudno „nie przejść do działania”. Daje niesamowitą energię, jak po rozmowie z ukochanym dziadkiem tłumaczącym dlaczego Mikołaj przychodzi wtedy, kiedy dzieci śpią. To tak jakbym otworzyła drzwi do „lepszego świata”. Mój syn powiedział do mnie niedawno „mamo jesteś jakaś fajniejsza”… Ja też tak czuję…

tekst Julita Malicka

O autorze:

Jesper Juul – duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jednym z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie i światowym bestsellerem.
W latach 70. Juul był jednym z założycieli Skandynawskiego Instytutu Kemplera dla pedagogów, którym kierował przez 25 lat. W 2004 zainicjował powstanie sieci poradni wychowawczych Family-Lab International mającej placówki w ponad 15 krajach, m.in. w Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, krajach skandynawskich i Ameryce Południowej. Prowadzi wykłady, seminaria oraz warsztaty dla rodziców i organizacji publicznych.

Zobacz także
rodzina bawi się w parku

„Nie” z miłości Jesper Juul
Wydawca: Wydwnictwo MiND
Rok wydania: 2011

przeczytaj fragment :
http://mamywsieci.pl/felieton/dobrym-rodzicem-by%C4%87-cz-7-sztuka-odmawiania-dzieciom

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl