Mama alergika gotuje tradycyjnie - jedyna taka książka na rynku - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Mama alergika gotuje tradycyjnie – jedyna taka książka na rynku

Planer na Dobry Rok

Mama alergika gotuje tradycyjnie – jedyna taka książka na rynku

Pierwsza taka książka na rynku.

Już dziś dostępna w przedsprzedaży.

  3 grudnia na rynku ukaże się debiutancka książka kucharska Katarzyny Jankowskiej 
pt. „Mama alergika gotuje. Tradycyjnie”.  Książka ta jest kontynuacją blogowej działalności autorki i odpowiada na pytanie jak gotować osobom z rozmaitymi nietolerancjami pokarmowymi.

    Na swoim blogu, Katarzyna Jankowska stworzyła już ponad 600 dań, z których wyeliminowała mleko, jajka, orzechy, kakao, soję, seler i miód, czyli najpopularniejsze alergeny. W książce prezentuje 100 sprawdzonych przepisów na tradycyjne i popularne dania kuchni polskiej. Aż 78 z nich dodatkowo nie zawiera glutenu.

   

      Są wśród nich pomysły na śniadania, zupy, dania z warzywami, z owocami, mięsem oraz przykładowe desery i dodatki do potraw. Zdradza jak przygotować bezglutenowe naleśniki, gofry, placuszki czy pierogi, jak zrobić knedle bez ziemniaków i kopytka z batatów oraz jak upiec bezglutenowy pasztet bez mięsa i jajek. Książka jest wzbogacona rozdziałem „Dodatki”, w którym czytelnicy znajdą przepisy na domowe mleka, śmietany i jogurty roślinne, makarony oraz sosy, które przydadzą się przy tworzeniu pozostałych dań.

     „Stworzyłam bazę bezpiecznych przepisów po to, aby wymazać ze słownika alergika słowa inny i dziwny. Od dziś każdy alergik jest po prostu wyjątkowy! Na swoim stole może serwować różne dobre potrawy, które są dla niego bezpieczne, a swoim wyglądem i smakiem nie różnią się od tradycyjnych dań kuchni polskiej.” – Katarzyna Jankowska.

      Mama Alergika swoją kuchnię opiera na zdrowym, naturalnym, ekologicznym jedzeniu. Nie stosuje sztucznych zamienników, gotowej mąki ani dodatków do żywności. Większość przepisów nie zawiera także cukru ani produktów odzwierzęcych. Z książki mogą korzystać nie tylko alergicy, ale także weganie, wegetarianie czy osoby na diecie bezglutenowej. Wszystkie przepisy zostały specjalnie oznaczone. Każdy przepis został stworzony z myślą  o osobach reagujących krzyżowo na różne warzywa, owoce czy rośliny strączkowe. Opatrzony jest wskazówkami dotyczącym zdrowych zamienników w diecie oraz uwagami i radami doświadczonej mamy alergika.

        Przepisy zawierają także adnotacje od dietetyka klinicznego, z informacją o wartościach odżywczych dań..

          Książka opatrzona jest wstępem merytorycznym na temat alergii pokarmowej, przygotowanym przez profesora Macieja Kaczmarskiego.

       W części dietetycznej zostały opisane podstawowe alergeny oraz sprawdzone zamienniki w diecie. Znajdziemy tu także informacje o tym, gdzie szukać wapnia, żelaza i magnezu podczas stosowania diety eliminacyjnej.

           Mama Alergika, radzi też jak krok po kroku działać, gdy dowiadujemy się o alergii pokarmowej dziecka.

Zobacz także
dzieci z prezentami pod choinkę

        

           Książka uzyskała rekomendację Katarzyny Bosackiej, autorki programu „Wiem, co jem”:

Być matką nie jest łatwe (wiem z autopsji, mam czwórkę dzieci), ale być matką alergika to wyzwanie ogromne (wiem, bo jedna z naszych córek jest alergiczką). Każde danie, położone 
z miłością, na talerzu Twojego dziecka musi być lekarstwem dla rozchwianego układu odpornościowego. Każde danie musi być kompromisem pomiędzy chcę to zjeść, a mogę. Katarzyna Janowska przez lata zdobyła ogromna wiedzę. Kupowała, czytała etykiety, sprawdzała, eksperymentowała. Tak powstała niezwykła książka kucharska. Klasyka gatunku dla wszystkich, którzy chcą jeść zdrowo i wiedzieć, co jedzą. Polecam nie tylko alergikom.”

    

Adres bloga: www.mamaalergika.pl

FB www.facebook.com/MamaAlergikaGotuje

Wyłączony
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl