Kiedy kobieta staje się mamą - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Kiedy kobieta staje się mamą

Planer na Dobry Rok

Kiedy kobieta staje się mamą

Dla młodych mam narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, poprzedzonych często wieloma przygotowaniami, zakupami ubranek, szykowaniem pokoiku dla dziecka, zdobywaniem wiedzy na temat pielęgnacji niemowlęcia. To także moment, który otwiera nowy etap. Sprawia, że życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.
Dziecko absorbuje. Jest źródłem wielu emocji, o których sile lub nawet istnieniu kobieta nie miała pojęcia, takich jak ogromna radość, duma, ale i lęk o zdrowie, załamanie poczucia własnej wartości spowodowane wątpliwościami możliwości poradzenia sobie w zupełnie nowej sytuacji. To także bardzo trudny okres ze względu na zmianę obrazu własnej osoby.

Jestem mamą, straciłam kobiecość
Wiele młodych mam postrzega siebie w kategorii utraconej kobiecości, nie potrafi odnaleźć się w nowej roli. – Mówi Hanna Laszczyk, socjolog, autorka MamaFit.pl, projektu aktywizującego mamy. – Opieka nad dzieckiem wymaga nieustannej uwagi, dni wypełnione są karmieniem, praniem, sprzątaniem, spacerami. – uzupełnia. Rzadko spotyka się wyspaną młodą mamę, sen staje się prawdziwie deficytowym produktem. Egzystując w takim rytmie, w otoczeniu pieluszek, smoczków i wśród zapachu oliwki łatwo zapomnieć o swojej kobiecości. Kobieta staje się mamą i zatraca się w tej roli.

Ja i mój cellulit
– Bywa, że młoda mama zaczyna zastanawiać się nad swoim wyglądem w chwili, kiedy już jest za późno, bo nie może zmieścić się nawet w swoje ciążowe ubrania. Z powodu opieki nad dzieckiem zaniedbała makijaż, fryzurę, swoje ciało. Zaniedbała siebie. – wymienia H. Laszczyk. – Jej poczucie wartości jest na bardzo niskim poziomie, nie akceptuje siebie, swojego ciała, postrzega się w kategorii „ja i mój cellulit”. Nierzadko w takim momencie nie jest już zdolna, aby sama mogła sobie pomóc.

Łatwiej wśród ludzi
Co może zrobić młoda mama, by nie popaść w stan zaniedbania i braku samoakceptacji? – Nie ma jednego sposobu dobrego dla każdej kobiety. Każda z nas ma inną bazę, z którą weszła w świat macierzyństwa. Wysoka samoocena, wsparcie rodziny, znajomych, wyjście do ludzi i świadomość tego, co się dzieje ze mną i z moim ciałem w tym pięknym i trudnym okresie na pewno pomoże w przezwyciężeniu kilku najbardziej wyczerpujących miesięcy.

Decydujące pierwsze sześć miesięcy
Część bardzo aktywnych kobiet chce szybko wrócić do formy po porodzie. Już po 6 tygodniach po naturalnych narodzinach i 12 tygodniach po cesarskim cięciu można powrócić do aktywności fizycznej, jaką się prowadziło przed ciążą. Kluczem do sukcesu jak zwykle jest motywacja. – mówi Hanna Laszczyk. – Mamy, które rzeczywiście chcą wrócić do formy, znajdą różne sposoby na to, by osiągnąć cel. Jedną z możliwości stworzonych z myślą o młodych mamach są spacery fitness, organizowane w ramach projektu MamaFit.pl.

Spacery i trening w jednym
Spacer fitness daje mamom wiele korzyści. Po pierwsze, oszczędza czas, którego mamy prawie nie mają, ponieważ łączy spacer z treningiem. Po drugie, ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na nasz organizm – poprawa kondycji, wzmocnienie mięśni, zrzucenie kilogramów, lepsza postawa. Po trzecie, trening wpływa pozytywnie również na naszą psychikę, na postrzeganie samych siebie. Pokonywanie bariery, jaką jest wykonywanie poszczególnych ćwiczeń i radość z tego, że można, bardzo poprawia samopoczucie. Kolejną korzyścią wspólnych ćwiczeń w plenerze z dziećmi jest nauka nowego spojrzenia na relację ja – dziecko. Nie można zapomnieć również o tym, że taki spacer fitness to także spotkanie towarzyskie – okazja do wymiany informacji, poznania innych kobiet, nawiązania nowych przyjaźni. 

MamaFit.pl to projekt mający na celu tworzenie harmonii pomiędzy wieloma rolami, jakie pełni współczesna kobieta i propagowanie rozwoju osobistego kobiet. Podstawowym przesłaniem Projektu MamaFit.pl jest: „Każda mama jest w formie!”, a jego misją „budowanie pozytywnego ja kobiety”. Obejmuje element wirtualny – ogólnopolski portal mamafit.pl oraz element realny w postaci spotkań, ćwiczeń i warsztatów na razie w Poznaniu, gdzie mieści się jego centrum organizacyjne, jednak możliwe są też spotkania w innych miastach Polski.

Więcej na stronie www.mamafit.pl

Zobacz także
zabawa w lesie

Spacery fitness odbywają się w każdy wtorek w Poznaniu, w Parku Sołackim. Mamy z dziećmi (nie ma ograniczeń wiekowych) spotykają się na placu zabaw i ćwiczą pod okiem instruktora od 10.00 – 11.00. Idea jednak jest taka, aby w każdym zielonym miejscu Polski mamy mogły spotykać się i trenować pod okiem instruktora.

Mamo, jeśli jesteś zainteresowana organizacją ćwiczeń w Twoim rejonie (nie tylko w Poznaniu, ale w Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Brodnicy) – zgłoś się do nas. Kontakt: mamafit@mamafit.pl lub 607 926 174

Więcej na stronie: http://mamafit.pl/?section=base&site=spacer_fitness

Autor: Hanna Laszczyk – socjolog, instruktor fitness, autorka Projektu MamaFit.pl, prowadzi spacery fitness dla mam z dziećmi i wspiera mamy w aktywnym budowaniu poczucia własnej wartości podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu.

Dla mam, które chcą ćwiczyć w domu: http://www.youtube.com/user/PortalMamaFit

Strona na FB: http://www.facebook.com/PortalMamaFitpl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl