Jakie kosmetyki dla malucha? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jakie kosmetyki dla malucha?

Planer na Dobry Rok

Jakie kosmetyki dla malucha?

Już od chwili narodzin pielęgnacja skóry i ciała dziecka wymaga korzystania z różnych kosmetyków. Podpowiadamy, których z nich można bezpiecznie używać, a z których lepiej na razie zrezygnować.

 

Większość kilkulatków ma już na tyle gęste i długie włoski, że trzeba je myć szamponem dla dzieci. Maluchy najbardziej nie lubią, gdy woda z kosmetykiem dostaje się do oczu i zaczyna szczypać, a umycie głowy wiercącego się malucha tak, by nie zamoczyć twarzy, jest właściwie niemożliwe. Dlatego zwróćmy uwagę, by szampon był jak najłagodniejszy i nie zawierał mocnych detergentów, a na koniec bardzo dokładnie spłuczmy go z włosów. Nie ma żadnego sensu, a wręcz niewskazane jest stosowanie odżywek czy balsamów u małego dziecka. Jeśli włoski się plączą, przeczesz je na mokro rzadkim grzebieniem i pozwól im wyschnąć bez używania suszarki. Możesz osuszyć je ręcznikiem, przykładając go do włosów dziecka (ale nigdy nie pocieraj nim głowy!).

 

Dbanie o czystość rączek

 

Od kiedy maluszek raczkuje lub samodzielnie chodzi, jego rączki właściwie cały czas są narażone na kontakt z zarazkami. A ponieważ dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, w tym dotykiem, bardzo często wkłada brudne rączki do buzi. Dlatego w tym czasie dbanie o odpowiednią higienę brzdąca jest dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Pilnuj, by dziecko odpowiednio często myło ręce – po powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem itd. Warto zainwestować też w mydła antybakteryjne takie jak Dettol, które skutecznie walczą z drobnoustrojami.

 

Natłuszczanie naskórka

 

Zobacz także
Mama daje chorej córce kubek herbaty

Większość środków myjących ma odczyn zasadowy, przez co może powodować przesuszenie skóry. Dlatego emolienty, czyli substancje natłuszczające warto stosować nie tylko u dzieci z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Olejki i oliwki dla maluchów są delikatne, usuwają kurz i brud, tworzą też warstwę ochronną na naskórku. Wygładzają go i sprawiają, że skóra jest bardziej miękka i elastyczna. Jeśli maluszek ma normalną skórę, nie trzeba jej smarować niczym więcej – przez pierwsze lata życia dziecka lepiej nie przesadzać z ilością kosmetyków i kremów do ciała.

 

Mycie pastą i szczotkowanie ząbków

 

Ząbki należy myć pastą dla dzieci, od kiedy tylko możliwe będzie nauczenie malucha, by ją wypluwał i płukał potem buzię wodą, ponieważ zawarty w paście fluor, jeśli zostanie połknięty, może być szkodliwy. Aby wyrobić w dziecku nawyk wypluwania, lepiej nie wybierać produktów do mycia zębów o konkretnym, na przykład owocowym smaku. Kupmy za to miękką szczoteczkę o małej główce i pamiętajmy, że wystarczy nałożenie na nią pasty w objętości ziarnka grochu.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl