Jakie kosmetyki dla malucha? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jakie kosmetyki dla malucha?

Planer na Dobry Rok

Jakie kosmetyki dla malucha?

Już od chwili narodzin pielęgnacja skóry i ciała dziecka wymaga korzystania z różnych kosmetyków. Podpowiadamy, których z nich można bezpiecznie używać, a z których lepiej na razie zrezygnować.

 

Większość kilkulatków ma już na tyle gęste i długie włoski, że trzeba je myć szamponem dla dzieci. Maluchy najbardziej nie lubią, gdy woda z kosmetykiem dostaje się do oczu i zaczyna szczypać, a umycie głowy wiercącego się malucha tak, by nie zamoczyć twarzy, jest właściwie niemożliwe. Dlatego zwróćmy uwagę, by szampon był jak najłagodniejszy i nie zawierał mocnych detergentów, a na koniec bardzo dokładnie spłuczmy go z włosów. Nie ma żadnego sensu, a wręcz niewskazane jest stosowanie odżywek czy balsamów u małego dziecka. Jeśli włoski się plączą, przeczesz je na mokro rzadkim grzebieniem i pozwól im wyschnąć bez używania suszarki. Możesz osuszyć je ręcznikiem, przykładając go do włosów dziecka (ale nigdy nie pocieraj nim głowy!).

 

Dbanie o czystość rączek

 

Od kiedy maluszek raczkuje lub samodzielnie chodzi, jego rączki właściwie cały czas są narażone na kontakt z zarazkami. A ponieważ dziecko poznaje świat wszystkimi zmysłami, w tym dotykiem, bardzo często wkłada brudne rączki do buzi. Dlatego w tym czasie dbanie o odpowiednią higienę brzdąca jest dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Pilnuj, by dziecko odpowiednio często myło ręce – po powrocie z dworu, po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem itd. Warto zainwestować też w mydła antybakteryjne takie jak Dettol, które skutecznie walczą z drobnoustrojami.

 

Natłuszczanie naskórka

 

Zobacz także
wyprawka dla noworodka

Większość środków myjących ma odczyn zasadowy, przez co może powodować przesuszenie skóry. Dlatego emolienty, czyli substancje natłuszczające warto stosować nie tylko u dzieci z wrażliwą i skłonną do podrażnień skórą. Olejki i oliwki dla maluchów są delikatne, usuwają kurz i brud, tworzą też warstwę ochronną na naskórku. Wygładzają go i sprawiają, że skóra jest bardziej miękka i elastyczna. Jeśli maluszek ma normalną skórę, nie trzeba jej smarować niczym więcej – przez pierwsze lata życia dziecka lepiej nie przesadzać z ilością kosmetyków i kremów do ciała.

 

Mycie pastą i szczotkowanie ząbków

 

Ząbki należy myć pastą dla dzieci, od kiedy tylko możliwe będzie nauczenie malucha, by ją wypluwał i płukał potem buzię wodą, ponieważ zawarty w paście fluor, jeśli zostanie połknięty, może być szkodliwy. Aby wyrobić w dziecku nawyk wypluwania, lepiej nie wybierać produktów do mycia zębów o konkretnym, na przykład owocowym smaku. Kupmy za to miękką szczoteczkę o małej główce i pamiętajmy, że wystarczy nałożenie na nią pasty w objętości ziarnka grochu.

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2021 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl