Jak robić zdjęcia niemowlakom? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Jak robić zdjęcia niemowlakom?

Planer na Dobry Rok

Jak robić zdjęcia niemowlakom?

 zdj zdjJak robić zdjęcia niemowlakom? Warto wiedzieć, bo pozwoli to nam pięknie utrwalić najważniejsze chwile z życia rodziny: pierwsze spojrzenie, płacz,  dotyk małych paluszków i uśmiech. Te ulotne chwile trzeba zarejestrować.

Każdy rodzic chce mieć w swoim albumie piękną pamiątkę z pierwszych dni i tygodni życia swojego Maleństwa. Jak robić zdjęcia niemowlakom? Oto kilka wskazówek, o których nie możesz zapomnieć podczas robienia zdjęć noworodkom i niemowlętom.

Zaopatrz się odpowiedni sprzęt

W fotografii portretowej, a szczególności w fotografii niemowlaków, najlepiej sprawują się obiektywy o ogniskowej 50 mm (f/1.8, f/1.4, f/1.2). Tylko taki „jasny” obiektyw (mający niskie wartości przesłony) pozwala na robienie zdjęć małemu dziecku w domu i w słabym oświetleniu. Zdjęcia robione obiektywem 50 mm mają również jedną zaletę. Łatwo uzyskać w nich tak pożądany efekt małej głębi ostrości w tle (czyli nieostry, rozmazany drugi plan).
Na wyposażeniu dobrze jest mieć aparat z funkcją makro. Po co nam tryb makro w aparacie? Tylko dzięki niemu jesteś w stanie zarejestrować urokliwe, chwytające za serce zdjęcia stópek, dłoni, noska Twojego maluszka. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem „lustrzanki” oraz obiektywu 50 mm – gratuluję! Jeżeli nie, nie martw się. Aparatem kompaktowym również można zrobić wspaniałe fotografie. A lustrzanki nie musisz od razu go kupować. Na pewno w Twoim otoczeniu jest ktoś, kto pożyczy Ci taki aparat na potrzeby małej sesji domowej.

Jak robić zdjęcia niemowlakom? Najlepiej… po jedzeniu

Od czego powinieneś, drogi Rodzicu, rozpocząć swoją domową sesję? Od zorientowania się czy Twoja pociecha nie jest przypadkiem głodna. Może to w pierwszej chwili wydawać się śmieszne, ale trzeba o tym pamiętać. Tylko bobas zadowolony (czytaj: najedzony) będzie wdzięcznym modelem do fotografowania. Piękne zdjęcia niemowląt powstają bardzo często właśnie podczas poobiedniej drzemki. Maluszek śpi na tyle mocno i spokojnie, że nie powinien zbudzić go odgłos uwalnianego spustu migawki w aparacie. Wówczas łatwiej jest ułożyć dziecko w odpowiedniej pozycji. Możemy przenosić małe dłonie i stopy bez oporu i przygotować oseska do zdjęcia.


Ubranko ma znaczenie

Odpowiednie ubranie Maluszka do sesji jest rzeczą, która znacząco odbija się potem na estetyce zdjęć. Nie wolno o tym zapominać. Unikaj zbyt dużej liczby kolorów, wzorzystych ubranek i napisów na śpioszkach. Kiedy chcesz robić zdjęcia swojemu dziecku, staraj się wybierać jednolite, jasne i pastelowe ubranka. Malutkie dzieci dobrze wyglądają również, gdy są fotografowane „na golasa” lub w samej pieluszce. Pamiętaj – im prościej tym lepiej.

Zabierz się do roboty i… posprzątaj otoczenie

Analogiczna zasada odnosi się również do tła. Przed sesją pousuwaj z tła obiekty rozpraszające. Niepotrzebne przedmioty, które nic nie wniosą do kadru takie jak: pieluszki, pranie czy butelki. Przykryj meble jednolitym materiałem a samo Maleństwo ułóż na przykład na miękkim, jasnym kocu lub białym prześcieradle.

Jak robić zdjęcia niemowlakom? Bez lampy…

Pierwsza i najważniejsza rzecz, o jakiej musisz pamiętać, gdy zaczynasz robić zdjęcia swojemu kilkutygodniowemu Maleństwu, to szlaban na lampę błyskową. Unikaj korzystania z lampy błyskowej. Nie tylko ze względów zdrowotnych (rozwój gałki ocznej dziecka), ale również artystycznych. Na zdjęciach wykonanych z użyciem lampy błyskowej (zwłaszcza tej wbudowanej w aparat) skóra niemowlaka wygląda nienaturalnie i blado. Szukaj zatem w domu naturalnego światła. Gdzie najlepiej fotografować dzieci? Umieść łóżeczku lub dziecko w pobliżu okna. I ciesz się ze wspaniałych fotografii.

Stosuj rekwizyty

Podczas fotografowania małych dzieci warto stosować rekwizyty. W sesjach z niemowlakami sprawdzają się znakomicie wszelkiego rodzaju czapeczki i opaski. Dzięki nim fotografie nabierają wyjątkowego uroku.

Jak robić zdjęcia niemowlakom? Bądź blisko

Słynny fotograf Robert Capa zwykł mawiać „Jeżeli twoje zdjęcie nie jest dobre to znaczy, że nie byłeś wystarczająco blisko”. „Bycie blisko” to klucz do udanych fotografii. Bądź zatem blisko swojego dziecka. Nie tylko jako rodzic, ale jako fotograf. Pamiętaj, że przy tak małych dzieciach ważne jest fotografowanie detali. Nie zapominaj o nich. W tym właśnie pomoże ci wspominamy wcześniej tryb makro. Malutkie nóżki, rączki, stópki, pluszowe zabawki. One również opowiadają historię. W nich tkwi niewiarygodna siła.

Autorką artykułu jest Katarzyna Biernacka – instruktorka w Akademii Fotografii Dziecięcej . Największej w Polsce szkoły fotografii dzieci i klubu Mam fotografujących.

Zobacz także
mama przytula chore dziecko

Zdjęcia Super Mam Akademii: Jane, Nadinka, Kumoszka, AniaM

 

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2024 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl