Ferie zimowe 2025: kiedy się zaczynają? - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Ferie zimowe 2025: kiedy się zaczynają?

Planer na Dobry Rok

Ferie zimowe 2025: kiedy się zaczynają?

dzieci bawią się na śniegu w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to czas odpoczynku naszych pociech od szkoły i codziennej rutyny. Daty ich rozpoczęcia i zakończenia są różne dla poszczególnych województw. Od lat trwa jednak dyskusja, czy to dobre rozwiązanie. Od przyszłego roku szykują się więc zmiany. 

Ferie zimowe. Dlaczego są w różnych terminach?

Kiedy są wakacje, wie każdy uczeń (i rodzic 😊), jednak daty ferii zimowych w Polsce dla konkretnych województw są różne. Takie zasady wprowadzono od roku szkolnego 2003/2004. Ich uzasadnienie jest czysto praktyczne: chodzi o to, by każdy miał szansę spędzić urlop w górskich kurortach i na stokach narciarskich. 

Latem wielu z nas podróżuje nad morze, jeziora, w góry lub wyjeżdża za granicę. Zimą kierunki te są mniej oblegane i decydujemy się w większości na zimowe obozy, gdzie dzieci mają zorganizowaną opiekę, a dorośli nie muszą brać urlopu, by zajmować się swoją pociechą w dni wolne od szkoły (nie każdy może i chce brać dni wolne zimą). Gdyby wszyscy uczniowie w Polsce mieli ferie w tym samym czasie, nie byłoby to możliwe.  Stąd ich różne terminy.

→ Przeczytaj również: Brak snu u dzieci powoduje zmiany w mózgu

Kiedy ferie zimowe?

Ferie zimowe 2024 r. rozpoczynają się:

  • 20 stycznia – 2 lutego 2025 r. dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego
  • 27 stycznia – 9 lutego 2025 r. dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego,
  • 3 lutego – 16 lutego 2025 r. dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego,
  • 17 lutego – 2 marca 2025 r. dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Zimowe ferie 2025 r. zaczną się więc już na dniach dla czterech pierwszych województw. Zakończą się na początku marca, kiedy wszystkie dzieci po zimowym odpoczynku wrócą do szkoły, by rozpocząć odliczanie do wakacji.

→ Przeczytaj również: Mamo, znajdź czas! Jak się zorganizować w pierwszych latach macierzyństwa?

Zmiany od 2026 r.

Od roku szkolnego 2025/2026 liczba tur ferii zimowych zostanie skrócona do trzech:

  • 19 stycznia – 1 lutego 2026 r. dla województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego,
  • 2 lutego – 15 lutego 2026 r. dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, opolskiego,
  • 16 lutego – 1 marca 2026 r. dla województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, śląskiego.

Od lat trwa dyskusja, czy przerwa zimowa jest odpowiednio zaplanowana. Wiele nauczycieli i rodziców poddaje w wątpliwość, czy o feriach zimowych można jeszcze mówić pod koniec lutego (zwłaszcza, że klimat się zmienia i na białe ferie można liczyć wyłącznie w górach). Kontrowersyjny jest też fakt, że po przerwie świątecznej dzieci wracają do szkoły zaledwie na dwa tygodnie, co mocno dezorganizuje pracę w szkole.

Ferie powinny zaczynać się w lutym i kończyć w lutym. Dwutygodniowa przerwa między światami a feriami często jest fikcją edukacyjną.

– czytamy w jednym z komentarzy pod dyskusją na temat ferii zimowych w mediach społecznościowych. A w kolejnych:

Przecież dla większości województw kompletnie nic się nie zmieniło. Tu gdzie mieszkam, zawsze mamy po kolei, pierwsza tura, za rok druga i potem trzecia. I od nowa. Zmiana byłaby, gdyby były na przykład dwie tury i tylko w lutym. Ferie zimowe zaraz po 15 stycznia są za szybko po feriach z okazji Bożego Narodzenia.

Ferie powinny być dostosowane do rytmu roku szkolnego i do potrzeb uczniów, nie do potrzeb właścicieli obiektów turystycznych.

Wielu rodziców i pracowników oświaty uważa, że ferie zimowe należałoby rozłożyć w rozsądniejszy sposób. W pierwszym semestrze jest mało dni wolnych, do tego pora jesienno-zimowa sprawia, że dzieci nierzadko zaczynają i kończą lekcje po ciemku. Z kolei drugi semestr obfituje w dni wolne od zajęć (Wielkanoc, egzaminy ósmoklasisty, matury, Boże Ciało). A takie przerwy i wycieczki (którym sprzyja wiosenna aura) sprawiają, że nauka od maja jest fikcją.

Ferie zimowe w 2025 r. Co robić z dzieckiem?

Możliwości jest całe mnóstwo. Obozy narciarskie to tylko jedna z nich. Nie jest to jednak opcja należąca do najtańszych: do kosztów wyjazdu i wypożyczenia specjalistycznego sprzętu trzeba bowiem doliczyć zakup elementów stroju dla narciarzy (kasku, gogli, spodni, kurtki i narciarskich rękawic).

Zobacz także
katar u dziecka jak leczyć

Nieco tańsze są półkolonie, które organizuje wiele placówek państwowych i prywatnych. Tu wybór jest bardzo duży, co pozwala na dostosowanie aktywności do zainteresowań dziecka.

Wśród propozycji są m.in. półkolonie językowe, sportowe czy związane z programowaniem. Ich koszt (w zależności od oferty i miasta) to ok. 700-1000 zł za 5-dniowy kurs. W ramach tej ceny organizatorzy zapewniają najczęściej dzieciom opiekę przez ok. 7-8 h, posiłki (śniadanie, lunch i obiad) oraz wiele atrakcji, m.in. wyjazdy do kina i na basen, warsztaty plastyczne i kulinarne, zabawy muzyczne.

dziecko na lodowisku

Są i tańsze, ale niemniej ciekawe opcje spędzenia ferii zimowych. Wiele miast na ten dwutygodniowy czas odpoczynku wprowadza dla uczniów możliwość bezpłatnego korzystania z miejskich basenów i lodowisk. Wystarczy pokazać aktualną legitymację szkolną.

→ Przeczytaj również: Jakub Tylman: Szkoła powinna być kolorowa!

Dobrze jest też sprawdzić, czy bezpłatnych zajęć edukacyjnych nie prowadzą miejskie ogrody zoologiczne lub biblioteki.

W czasie ferii warto ponadto:

  • zorganizować wieczór filmowy (z popcornem i biletami),
  • zrobić warsztaty kulinarne i upiec domowe ciasto lub pizzę,
  • małym kosztem zrobić przemeblowanie w dziecięcym pokoju i np. odświeżyć ściany,
  • zrobić wycieczkę “palcem po mapie” i wybrać jeden kraj, na temat którego wypiszecie wszystkie znalezione w książkach i Internecie ciekawostki,
  • nauczyć się szydełkować, robić na drutach albo szyć,
  • układać puzzle,
  • zrobić dzień bez prądu, co oznacza, że nie korzystacie z żadnych urządzeń elektrycznych (również telewizora), a gdy się ściemni, spędzacie czas przy świecach.

Darmowe ferie zimowe. Jak je zorganizować?

  • Pomyśl o tym, by zorganizować opiekę naprzemienną z innymi rodzicami. Jednego dnia Ty coś organizujesz, drugiego ktoś inny.
  • Pamiętaj, że nie wszystko trzeba kupować. W mediach społecznościowych zaobserwuj lokalną śmieciarkę i zobacz, co możesz zdobyć zupełnie za darmo. Być może ktoś z Twoich okolic oddaje puzzle lub gry planszowe? Będą w sam raz na ferie.
  • Idźcie na długi spacer. Może nie będzie śniegu, ale lasy i parki nadal mają wiele do zaoferowania.
  • Ferie z nastolatkiem mogą być wzywaniem, ale może warto wtedy zainteresować się np. geocachingiem? To gra terenowa, która polega na poszukiwaniu skrytek wcześniej ukrytych przez innych uczestników zabawy.
Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

(c) 2012-2025 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl