Dzień Bezpiecznego Internetu – 5 lutego


Dzisiaj, czyli 5 lutego, w całej Polsce obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu i zapewne dotyczy on każdego z nas, naszych dzieci, bo korzystamy na co dzień z dobrodziejstw Sieci, czy to w szkole, w pracy, czy w domu.
Dzień ten obchodzony jest corocznie, w tym roku wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". DBI ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży
do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej.
Za bezpieczeństwo dziecka w Internecie odpowiedzialni jesteśmy przede wszystkim my – rodzice. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasze dzieci nie odwiedzają niebezpiecznych stron internetowych, sprawdzać, czy nie otrzymują niepokojących zdjęć, wiadomości, czy przypadkiem nie podają w sieci swoich prywatnych danych znajomym z Internetu, jak również, czy nie spotykają się z osobami poznanymi w Internecie.
Zawsze musimy być czujni, szczególnie, gdy nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu przy komputerze. Ograniczanie dostępu do sieci w zasadzie do niczego nie prowadzi – jeśli nie w domu, dziecko skorzysta z Internetu w szkole, u kolegi albo w kawiarence internetowej, ale wtedy już na pewno poza naszą kontrolą. Dlatego bardzo ważna jest edukacja i to prowadzona przez rodziców. By dziecko potrafiło unikać kłopotów w Internecie, a jeśli już mu się przytrafią, wiedziało gdzie i jak szukać pomocy – albo u rodziców, albo w instytucjach profesjonalnie się tym zajmujących.
Podczas tegorocznych obchodów DBI zwrócona jest uwaga na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.
Życzymy Wam, drodzy rodzice i dzieci, bezpiecznego serfowania w Sieci, szanowania innych jej użytkowników i tego, aby Internet nie „pochłonął” Was całkowicie, lecz dawał możliwość mądrego, rozsądnego korzystania z jego dóbr.
Oprac. tekstu: B.C. na podst. www.dbi.saferinternet.pl, www.dzieckowsieci.pl