Dzień Bezpiecznego Internetu - 5 lutego - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Dzień Bezpiecznego Internetu – 5 lutego

Planer na Dobry Rok

Dzień Bezpiecznego Internetu – 5 lutego

Dzisiaj, czyli 5 lutego, w całej Polsce obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu i zapewne dotyczy on każdego z nas, naszych dzieci, bo korzystamy na co dzień z dobrodziejstw Sieci, czy to w szkole, w pracy, czy w domu.

Dzień ten obchodzony jest corocznie, w tym roku wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". DBI ma na celu inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży

do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. DBI 2013 zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej.

Za bezpieczeństwo dziecka w Internecie odpowiedzialni jesteśmy przede wszystkim my – rodzice. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasze dzieci nie odwiedzają niebezpiecznych stron internetowych, sprawdzać, czy nie otrzymują niepokojących zdjęć, wiadomości, czy przypadkiem nie podają w sieci swoich prywatnych danych znajomym z Internetu, jak również, czy nie spotykają się z osobami poznanymi w Internecie.

Zawsze musimy być czujni, szczególnie, gdy nasze dziecko spędza zbyt dużo czasu przy komputerze. Ograniczanie dostępu do sieci w zasadzie do niczego nie prowadzi – jeśli nie w domu, dziecko skorzysta z Internetu w szkole, u kolegi albo w kawiarence internetowej, ale wtedy już na pewno poza naszą kontrolą. Dlatego bardzo ważna jest edukacja i to prowadzona przez rodziców. By dziecko potrafiło unikać kłopotów w Internecie, a jeśli już mu się przytrafią, wiedziało gdzie i jak szukać pomocy – albo u rodziców, albo w instytucjach profesjonalnie się tym zajmujących.

Podczas tegorocznych obchodów DBI zwrócona jest uwaga na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.

Życzymy Wam, drodzy rodzice i dzieci, bezpiecznego serfowania w Sieci, szanowania innych jej użytkowników i tego, aby Internet nie „pochłonął” Was całkowicie, lecz dawał możliwość mądrego, rozsądnego korzystania z jego dóbr.

Zobacz także

Oprac. tekstu: B.C. na podst. www.dbi.saferinternet.pl, www.dzieckowsieci.pl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl