Doświadczanie Świata z Fundacją Rosa - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Doświadczanie Świata z Fundacją Rosa

Planer na Dobry Rok

Doświadczanie Świata z Fundacją Rosa

Dźwięk, światło, ruch, kolory – zmysły odbierają miliony bodźców, każdego dnia ucząc się otaczającego nas świata. Jednak dla wielu niepełnosprawnych dzieci, które mają problemy z odbieraniem impulsów z otaczającej ich rzeczywistości, a także dla ich rodziców, nauka ta jest niełatwym wyzwaniem. Od dwóch lat wrocławska Fundacja Rosa stara się im pomóc, tworząc w wybranych placówkach terapeutycznych na terenie całej Polski tzw. „Sale Doświadczania Świata”.

Terapia w Salach Doświadczania Świata określana jest słowem „Snoezelen”- od dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: „snuffelen”, czyli wąchać/węszyć, oraz „doezelen”, czyli drzemać. Jej głównym założeniem jest pobudzanie ciekawości, rozwijanie integracji sensorycznej oraz procesu poznawczego poprzez wykorzystywanie ruchu, dźwięków, barw, stymulacji wzroku, słuchu i dotyku. Opracowana została w Holandii w latach 70-tych i szybko zdobyła popularność na całym świecie, przede wszystkim w Niemczech, gdzie dziś istnieje ok. 2 tysięcy takich sal terapeutycznych. Do Polski trafiła w 1993 r., nadal jednak jest mało rozpowszechnionym, bo kosztownym, sposobem rehabilitacji. W 2011r. Fundacja Rosa postawiła sobie za cel stworzenie w Polsce – tak w małych, jak i dużych miejscowościach profesjonalnie urządzonych „Sal Doświadczania Świata”. Fundacja zaopatruje placówki opiekujące się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnością w nowoczesny, bardzo potrzebny sprzęt do rehabilitacji – koszt takiego sprzętu często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych.

Terapia w Salach Doświadczania Świata finansowanych przez Fundację Rosa, skierowana jest przede wszystkim do dzieci z deficytami rozwojowymi i niepełnosprawnością, które nie mają zdolności pełnego postrzegania otaczającego ich świata i korzystania z różnych form aktywności.

– Świat dla osób niepełnosprawnych składa się tylko z tego, co można doświadczyć konkretnie i cieleśnie: dotknąć, zobaczyć, powąchać, posłuchać czy posmakować – mówi Sylwia Lewandowska, nauczycielka prowadząca terapię Snoezelen w Zespole Placówek Specjalnych w Legnicy. – Dlatego poprzez odpowiednie warunki stworzone w Sali, dzieci rozbudzają swoją aktywność, angażują się w terapię, a nawet wykazują kreatywnością.

W Salach Doświadczania Świata wyjątkowo ważna jest ich atmosfera. Dzięki przytłumionym światłom, spokojnej muzyce, kolorom i lustrom, a także wygodnym miejscom do leżenia i siedzenia, sale stają się miejscem, w którym dzieci mogą zostawić wszystko za sobą i wyciszyć się. W kolorowych, jasnych pomieszczeniach podopieczni mogą korzystać z wodospadów światłowodów, tuneli i domków lustrzanych, ścieżek sensorycznych do różnicowania faktury materiału, torów świetlno-dźwiękowych, czy podwieszanych hamaków. Otacza je świetliste niebo, świetlne kolumny, lustrzane tablice. Wszystkie te elementy oddziałują na zmysły dzieci, wprowadzają je w dobre samopoczucie. Dzięki pracy i zabawie w takich pomieszczeniach, u małych pacjentów rośnie poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.

– Przebywanie w Sali Doświadczania Świata odciąga od zachowań niepożądanych, a także ogranicza częstotliwość występowania różnego typu nieakceptowanych społecznie reakcji (stereotypie ruchowe, agresja, autoagresja) – mówi o tej metodzie terapii Iwona Kędzierska, terapeutka z Sali Doświadczania Świata w Domu Pomocy Społecznej w Matczynie (woj. lubelskie). – Taka terapia stymuluje rozwój emocjonalno-społeczny oraz aktywność ruchową, w tym aktywność i spontaniczność u osób z upośledzeniem umysłowym.

Efekty udziału w terapii „Snoezelen” widoczne są nie tylko dla terapeutów, ale i dla rodziców chorych dzieci. 4-letni Kuba jest wychowankiem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długopolu Zdrój (woj. dolnośląskie). Oto co o korzystaniu z Sali Doświadczania Świata mówi jego mama, Monika Kucharska: – Na dzień dzisiejszy praca z Kubą to zajęcia zaplanowane co do sekundy. Jedna chwila dekoncentracji i już Kuby nie ma, interesuje się czymś innym bądź ucieka, trzeba na nowo skupiać jego uwagę i sprowadzać na właściwe miejsce. Lubi jednak wszelkie atrakcje, stąd w Sali Doświadczania Świata wykorzystaliśmy jego zamiłowania. Jest to miejsce, w którym najprościej nam wszystkim ukierunkować jego zabawę, pracę i zdobywanie życiowych doświadczeń jednocześnie.

 

Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła w sprzęt 26 pokoi w całym kraju. Dzięki programowi, ponad trzy tysiące dzieci miało już możliwość doświadczyć świata. – Naszym celem jest dalszy rozwój terapii Sal Doświadczania Świata w Polsce. Jeszcze w tym roku dzięki naszej pomocy, a właściwie dzięki pomocy polskich podatników, powstaną kolejne tego typu placówki. Środki przeznaczane na tworzenie sal wspierających terapię dzieci pochodzą bowiem z odpisów 1% od podatku dochodowego – tłumaczy Mariusz Bober, prezes Fundacji Rosa. – Dwa lata funkcjonowania sal to dla nas także konieczność podsumowania ich skuteczności. Co do niej, nie mamy wątpliwości ani my, ani terapeuci, ani rodzice. Dostrzegliśmy jednak potrzebę stworzenia opracowania dotyczącego standardów, jakie powinny obowiązywać w tego typu placówkach – zarówno pod kątem urządzania Sal, jak i sposobu prowadzenia w nich terapii. Będziemy dążyć do tego, by nasze sale spełniały wszystkie te standardy, mamy nadzieję, że nasze opracowanie będzie pomocne także placówkom, w których Sale Doświadczania Świata powstają niezależnie od naszej Fundacji – dodaje. Jeszcze w tym roku Fundacja Rosa planuje opublikować obszerną, ponad 340 stronicową książkę „Snoezelen – Sale Doświadczania Świata. Kompendium opiekuna i terapeuty”, uzupełnioną bogatym materiałem multimedialnym. Autorem pionierskiego na polskim rynku wydawnictwa jest dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, należąca do grona prekursorów metody Snoezelen w Polsce. Jest także tłumaczką książki „Snoezelen, nieco inny świat” i autorką polskiej nazwy metody: Sala Doświadczania Świata.

Zobacz także
dzieci z prezentami pod choinkę

By mieć dokładny ogląd jak wyglądają sale, oto link do wirtualnego spaceru po jednej z nich, znajdującej się w Domu Opieki Społecznej w Matczynie: http://vitour.pl/rosa/matczyn/.

Wrocław, 7 października 2013

www.fundacjarosa.pl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl