Bank Mleka Kobiecego niebawem w Toruniu! - Mamywsieci.pl
Teraz czytasz...
Bank Mleka Kobiecego niebawem w Toruniu!

Planer na Dobry Rok

Bank Mleka Kobiecego niebawem w Toruniu!

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jeszcze w tym roku zacznie działać Bank Mleka Kobiecego. Szpital kupił już dla jednostki sprzęt o wartości blisko 180 tys. zł.
– Chcemy, aby przedwcześnie urodzone dzieci oraz chore noworodki były w pierwszym etapie życia karmione zdrowym, naturalnym pokarmem – oznajmiła rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Beata Krzemińska.

Jak podkreśliła, żywienie aż 70 proc. przedwcześnie urodzonych dzieci w Polsce opiera się na innych pokarmach niż mleko matki, a w regionie kujawsko-pomorskim problem dotyczy 1,3 tys. dzieci rocznie.

Przypomniała, że ze statystyk wynika, iż w ciągu ostatnich lat w Polsce bardzo obniżył się odsetek niemowląt karmionych piersią. Jednocześnie aż 80 proc. młodych matek w badaniach ankietowych wyraża chęć dzielenia się pokarmem.

Organizatorzy Banku Mleka Kobiecego zapewniają, że przygotowywany system pozyskiwania, przechowywania i dystrybucji mleka będzie bezpieczny. Mleko od zdrowych kobiet zostanie najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, następnie badaniu mikrobiologicznemu, a potem mrożone do temperatury minus 20 stopni. Tylko w stanie głębokiego zamrożenia będzie przekazywane placówkom zgłaszającym na nie zapotrzebowanie, a w banku przechowywane w szafach chłodniczych ze stałą, monitorowaną temperaturą.

Już kupiono wyposażenie dla banku, w tym szafę do mrożenia, analizator i pasteryzator mleka, laktatory, sprzęt komputerowy, system precyzyjnego znakowania opakowań z drukarką i skanerem kodów oraz komorę laminarną, gwarantującą pełną sterylność.
Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie prac remontowo-adaptacyjnych pomieszczeń, w których będzie funkcjonował Bank Mleka Kobiecego. Jednostka prawdopodobnie zostanie otwarta w maju.

Zobacz także
fizjoterapeuta uroginekologiczny

źródło: www.rynekzdrowia.pl

Jak oceniasz ten tekst?
Dobry
0
No, nie wiem
0
Świetny
0
Uwielbiam
0
Zwariowany
0
(c) 2012-2023 Ekomedia   |   wykonanie: BioBRND.pl