Wydarzenie


REKLAMA

Tabu. Rodzina. Za zamkniętymi drzwiami. Bydgoszcz 4-6 kwietnia

Po zeszłorocznym cyklu Tabu, czas na rodzinę. Co sprawia, że może się ona przyczynić do rozwoju i umocnienia wszystkich jej członków, a co powoduje, ich cierpienie i traumy. Spróbujemy przyjrzeć się rytuałom i zasadom panującym w naszych rodzinach.
Trzy filmy, debaty, warsztaty.

PROGRAM :

Piątek: 4 kwietnia

16.00 kino Orzeł: Film : „Moskitiera”, dramat, 2011, Hiszpania, reż. Agusti Vila

Zamożna, miejska rodzina uwięziona w małym świecie jaki sobie zbudowała. Każdy z jej członków żyje w ciągłym poczuciu winy. Rodzice, którzy się pobrali, urodził się syn, z którym po latach nie wiadomo co zrobić, czym zająć. Chłopak czuje się odpowiedzialny za wszystko co żyje, zwłaszcza opuszczone psy i koty, które znosi do domu. Odtwórczyni roli niemej babci, Geraldine Chaplin, uznała scenariusz filmu za jeden z najlepszych jakie kiedykolwiek czytała.

18.00 Szpulka:

Rytuały rodzinne, zasady i niepisane reguły, o których na głos się nie mówi w rodzinie, rodzinny system, w którym wszyscy funkcjonują – debata

Prowadzenie : Nadia Kostrzewa*

Sobota: 5 kwietnia

10.00-16.00 Szklarnia: „Zdrowie, szaleństwo, rodzina” dla wszystkich, których interesuje rodzina - warsztat

W trakcie warsztatu rozmawiać będziemy o rodzinie jako systemie, ze wszystkimi skomplikowanymi relacjami, jakie go tworzą. Zastanowimy się, jakimi zasobami i deficytami dysponuje rodzina. Co sprawia, że może się ona przyczynić do rozwoju i umocnienia wszystkich jej członków, a co powoduje, że ich cierpienie i traumy. Spróbujemy przyjrzeć się rytuałom i zasadom panującym w naszych rodzinach.

Prowadzenie: Nadia Kostrzewa*

Bilet wstępu: 20 zł, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl / liczba miejsc ograniczona

16.00 Kino Orzeł: Film „Kieł”, dramat, 2011, Grecja, reż. Giorgos Lanthimos

Zamożne małżeństwo izoluje swoje dzieci od mediów i innych ludzi. Gdy rodzeństwo ogląda film przyniesiony przez znajomą, zaczyna podejrzewać, że prawdziwy świat różni się od tego, który pokazują im rodzice.

18.00 Szpulka: Debata: Czym jest rodzina dzisiaj?

Prowadzenie: Anna Ciechanowska - z wykształcenia filolożka i kulturoznawczyni, absolwentka gender studies w Instytucie Badań Literackich PAN. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół funkcjonowania grozy w kulturze, demonologii ludowej oraz motywów okultystycznych i ich reinterpretacji w tekstach kultury współczesnej (szczególnie popularnej), stereotypach płci w przekazach medialnych, antropologii ciała oraz przesądu.
Po godzinach: film, muzyka spod szyldu dark independent, fantastyka, wszelkiej maści wampiry, wilkołaki, strzygi, czarownice i inne podobno odrażające wytwory ludzkiej wyobraźni oraz...koty. W wolnych chwilach zajmuje się batikiem oraz ceramiką.

Niedziela 6 kwietnia

10.00-15.00 sala widowiskowo-kinowa: Warsztat ruchowy dla kobiet

NA WARSZTAT PRACY Z CIAŁEM ZAPRASZAMY KOBIETY, W SZCZEGÓLNOŚCI MAMY, KTÓRE CHCĄ WSŁUCHAĆ SIĘ W SWOJE CIAŁO I PODJĄĆ Z NIM DIALOG

Pracując z ciałem będziemy:
- rozbudzać świadomość siebie, bycia „tu i teraz”,
- nawiązywać swobodny kontakt z własnym ciałem, słuchać jego głosu, komunikować się
z nim,
- odczytywać potrzeby ciała i zaspakajać je,
- uczyć się uwalniać emocje poprzez ruch, wyciszać, rozluźniać i relaksować, ale również aktywizować, budować poczucie własnej siły, akceptacji i zadowolenia w kontakcie ze swoim ciałem,
- doświadczać wewnętrznych obrazów, archetypów i symboliki ciała,
- mówić, słuchać, dzielić doświadczeniami.
Otwierając się na odczucia płynące z ciała, poznamy różne aspekty samych siebie i dążyć będziemy do pełnego poczucia swojej cielesności.
Spotkania zawierać będą propozycje doświadczeń w obszarze ciała, ruchu, tańca, improwizacji, które mają na celu uświadomienie sobie tego, w jaki sposób doświadczamy swojej cielesności.

Prowadzenie: Emilia Kubik
instruktorka Improwizacji Ruchu i Symboliki Ciała (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu Uniwersytetu w Essen / dr Detlef Kappert); od 2008r. współpracuje z Polskim Towarzystwem im. Edwina E. Gordona i Fundacją Kreatywnej Edukacji prowadząc zajęcia na kursach i seminariach gordonowskich dla muzyków i pedagogów z improwizacji ruchu; w latach 2006-2010 prowadziła teatr tańca w Bydgoszczy, z którym zrealizowała wiele etiud z pogranicza teatru tańca i performance pokazując je w całej Polsce; w 2012r. zrealizowała spektakl taneczno-muzyczny z dziećmi niewidomymi i niedowidzącymi w ramach projektu „Improwizuj, Twórz i Tańcz” Fundacji Kreatywnej Edukacji; w 2013r. była asystentką koordynatora – Andrzeja Stróża (bydgoski teatr niebopiekło) w projekcie międzypokoleniowym LUSTRA (projekt Stowarzyszenia Z Potrzeby Serca i Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy); w 2013r. w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy realizowała projekt TEATR TAŃCA 60+ oraz SPEKTAKL TEATRU TAŃCA z ponad dwudziestoosobową grupą bydgoskich seniorów; prowadzi również warsztaty ruchowe dla dorosłych w całej Polsce.
Bilet wstępu: 20 zł, zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl / liczba miejsc ograniczona

16.00 kino Orzeł: Film : „Musimy porozmawiać o Kevinie”, dramat psychologiczny, 2012, USA/ Wielka Brytania, reż. Lynne Ramsay

Tytułowy Kevin to demoniczny nastolatek, który świadomie manipuluje swoim otoczeniem, nie uznaje żadnych zasad i z prowokującym uśmiechem mówi: "Wstajesz rano i oglądasz telewizję, jedziesz samochodem i słuchasz radia. Chodzisz do swojej nudnej pracy albo nudnej szkoły, ale o tym nie mówią w głównym wydaniu wiadomości. Doszło do tego, że nawet ludzie z telewizji często oglądają telewizję. Na co oni wszyscy tak patrzą? Właśnie na takich jak ja...".
Magnetyczna Tilda Swinton i demoniczny Ezra Miller w thrillerze obnażającym najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy, który prowokuje, pociąga i nie daje o sobie zapomnieć.

18.00 Szpulka: Debata,

Dotyczyć będzie konsekwencji panującego w rodzinie „klimatu emocjonalnego”. Rozmawiać będziemy na temat roli emocji w kształtowaniu się postaw i rozwoju osobowości poszczególnych członków rodziny. Zastanowimy się również nad znaczeniem rodzinnego poczucia winy.

Prowadzenie: Nadia Kostrzewa*

20.00 Szpulka: Koncert LXMP

Wstęp na filmy, debaty, koncert jest wolny. Bilety w cenie 20 pln obowiązują wyłącznie na warsztaty.

 

*Ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną oraz psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz kurs terapii systemowej prowadzonej przez Wielkopolskie Towarzystwo Terapii Systemowej w Poznaniu. Pracowała w Fundacji Nasz Dom, zajmując się młodzieżą z rodzin zastępczych. Jako wychowawca w projekcie unijnym przez dwa lata mieszkała ze swoimi podopiecznymi prowadząc metodą społecznościową grupy terapeutyczne. Prowadziła również warsztaty dla rodziców zastępczych oraz pracowników samorządowych.Obecnie prowadzi warsztaty dla rodziców dotyczące kształtowania relacji z dzieckiem. Zajmuje się poradnictwem psychologicznym i psychoterapią rodzin i par. Prowadzi Pracownię Rozwoju Osobistego i Psychoterapii Jabłoń.

MIEJSCE : MCK w Bydgoszczy

ul. Marcinkowskiego 12

Kategorie: 

Więcej w tej kategorii

planer rodzinny Familiowo

Niejednokrotnie wydaje się, że zadań w nadchodzącym tygodniu jest znacznie więcej niż czasu, który...

Jesteś animatorem, instruktorem, pedagogiem, wychowawcą, studentem? Pracujesz z grupą? Masz kontakt...

Cafe Bajarka zaprasza na lawendowe warsztaty wiankowe. Tym razem "Lovenda kujawska" zdradzi...