Wydarzenie

Od smyka do Kopernika - cykl warsztatów dla dzieci, Toruń {zapisy}

Data i godzina wydarzenia: 

Powtarza się co tydzień do sob. mar 10 2018. Uwzględnia również sob. kwi 14 2018, sob. Maj 19 2018.

Od smyka do Kopernika to jedyny w Toruniu astronomiczny projekt edukacyjny dla rodzin. Bo skoro Toruń, to oczywiście Mikołaj Kopernik, a jak Kopernik to kosmos! Tym razem postanowiliśmy uchylić dla Was nieba i zabrać Was w międzygalaktyczną podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania dotyczące wszechświata. We współpracy z najlepszymi astronomami przygotowaliśmy cykl warsztatów, na które zapraszamy dzieci od I do IV klasy SP wraz z opiekunami.

Będziecie w siódmym niebie!

Spotkanie z kosmitami (10 lutego 2018 r.)

W ramach zajęć poznamy fakty dotyczące przybyszów z kosmosu, którzy naprawdę przybywają na Ziemię. Zobaczymy ich z bliska, a niektórych będzie można nawet wziąć do ręki. Dowiemy się, jak ich odróżnić od typowych Ziemian i dlaczego są tak cenni dla nauki. Zobaczymy, że Marsjanie wcale nie są zieloni, a Księżyc jest bardzo szary. Poznamy miejsca ich lądowań na terenie Polski. Zastanowimy się, czy warto, a może już należy związać się z nimi bliżej? Przy okazji poznamy rąbek tajemnicy pojawienia się życia na Ziemi...

 

Zobaczyć niewidzialne (10 marca 2018 r.)

Zajęcia odbędą się w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach, gdzie najpierw zwiedzimy obiekt i na własne oczy zobaczymy największy w Polsce teleskop optyczny i radioteleskop. Następnie weźmiemy udział w pokazie "zobaczyć niewidzialne". Zapoznamy się na podstawie doświadczeń, z niewidzialnymi dla człowieka falami elektromagnetycznymi (fale radiowe, podczerwień, promieniowanie gamma). Zaprezentowany zostanie najprostszy radioodbiornik działający bez konieczności używania baterii. Na koniec nadamy własną audycję radiową.

 

Warsztaty rakietowe (14 kwietnia 2018 r.)

W kwietniowe, sobotnie popołudnie weźmiemy udział w warsztatach modelarstwa kosmicznego, podczas których członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego pomogą nam zbudować niezwykłe modele rakiet PIONIER. Wyposażone w mikro oświetlenie LED rakiety wystartują o zmroku, dzięki czemu będziemy z łatwością śledzić ich trajektorię lotu.

 

Program warsztatów:

  • 1-2 godzina - warsztaty, budujemy modele
  • 3 godzina - filmy, zdjęcia, ciekawostki
  • 4 godzina - starty wykonanych modeli, wspólne zdjęcia.

Podczas zajęć zbudujemy modele napędzane silnikami klasy A. Silniki są wymienne, jednorazowe, modeli można używać wielokrotnie. Starty odbędą się na otwartym terenie a modele wylądują na taśmach hamujących.

Modele z zasobnikami LED są bezpieczne i sprawdzone.

 

Przenośne Planetarium (19 maja 2018 r.)

Przenośne planetarium to multimedialne widowisko, które w niewiarygodny sposób pobudzi naszą wyobraźnię. Rozgwieżdżone niebo oglądane pod kopułą planetarium pozostawi niezapomniane wrażenia prezentując nam piękno Kosmosu. W planetarium poruszymy wspólnie niebo i ziemię! Poznamy gwiazdy i gwiazdozbiory oraz ich wyobrażenia na niebie. Zobaczymy z bliska planety, mgławice i galaktyki. Przekonamy się, jak piękny i kolorowy jest Wszechświat. Ponadto certyfikowany animator astronomii zaprezentuje nam prawdziwy teleskop, szkice astronomiczne wykonane podczas obserwacji nieba a także podzieli się z nami wrażeniami z wyprawy do Stanów Zjednoczonych na całkowite zaćmienie Słońca!

 

ZAJĘCIA

  • zajęcia będą odbywać się raz w miesiącu, w soboty

  • terminy spotkań: 10 lutego, 10 marca, 14 kwietnia i 19 maja

KOSZT UDZIAŁU

 

Udział dziecka i opiekuna w pojedynczych zajęciach wynosi odpowiednio:

70 zł (Spotkanie z kosmitami, zobaczyć niewidzialne, przenośne planetarium),

150 zł (warsztaty rakietowe).

 

TERMINY ZAPISÓW

  • nabór wewnętrzny (dla uczestników projektów edukacyjnych Fundacji) - do 21 stycznia

  • nabór zewnętrzny (otwarty dla wszystkich) - od 22 stycznia

ZAPISY

 

Warunkiem zapisu jest przesłanie wypełnionej deklaracji udziału (do pobrania poniżej) na adres: fundacja@umk.pl

 

KONTAKT:

Magdalena Strzelecka-Wójcik, tel.605 873 989

 

 

Kategorie: 

Więcej w tej kategorii

Który kolor w tym roku najmodniejszy? Srebro? Granat? Jeśli chodzi o choinkowe trendy, to...

Dziatki & Dziadki to projekt edukacyjny dedykowany rodzinom. Do udziału w cyklu 6 dwugodzinnych...

le waży motocykl żużlowy? Do czego archeologowi pędzel? I czym zajmuje się etnolog? Żeby wiedzieć,...