Wydarzenie


REKLAMA

Mikołajkowa Szlachetna Paczka z Czytaniem i Działaniem, Bydgoszcz, 5 grudnia

Zapraszamy na spotkanie z książką o Bożym Narodzeniu i o otwarciu na drugiego człowieka.
TO SPOTKANIE BĘDZIE WYJĄTKOWE. BĘDZIEMY NA NIM ZBIERAĆ DARY DO PACZKI DLA POTRZEBUJĄCEJ STARSZEJ PANI (Szlachetna PACZKA), stworzymy też własnoręcznie podziękowania dla innych darczyńców, a WY i WASZE DZIECI BĘDZIECIE MIEĆ SZANSĘ POSIĄŚĆ WARTOŚCIOWE KSIĄŻKI.
W czasie spotkania odbędzie się AUKCJA starannie dobranych książek. Ceną wywoławczą dla niektórych z nich będzie 5 złotych.
Kwoty uzyskane z tej aukcji przeznaczymy na zakupy dla pani Lidii (bo poza darami potrzebne są pieniądze na opał)
Zapraszamy, rodziców z dziećmi powyżej 3. r. ż.

 

WSTĘP WOLNY, jednak LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA, KONECZNE SĄ ZAPISY: tuczytam@op.pl, w temacie wpisujcie "mikołajki"
Dary zgłaszać mogą wszyscy,

Miejsce: Kamienica 12, ul. Poznańska 12, Bydgoszcz

Historia osoby, której chcemy pomóc:

"74-letnia pani Lidia mieszka samotnie w małym, nadającym się do kapitalnego remontu domku na przedmieściach.
Życie od najmłodszych lat nie szczędziło pani Lidii trudów. Po śmierci ojca jej matka związała się z nowym partnerem, a mała Lidka trafiła pod opiekę babci. Ta otoczyła ją najlepszą opieką, jaką potrafiła. Pani Lidia młodo wyszła za mąż i urodziła pierwsze dziecko. Kobieta zajmowała się domem i powiększającą się rodziną. Na krótko podjęła pracę, która sprawiała jej wiele radości: była statystką w teatrze. Jednak musiała zrezygnować z etatu, by wychować siedmioro dzieci. Choć warunki były trudne: cała liczna rodzina mieszkała w dwupokojowym, małym domku, to kobieta starała się sprostać roli matki. Kilkanaście lat temu zmarł mąż pani Lidii, a jej stan zdrowia znacznie się pogorszył. Nękana wieloma schorzeniami mnóstwo czasu spędziła w szpitalach, poddając się licznym operacjom i zabiegom. Mimo wszystkich trudności, które dotknęły panią Lidię, mimo życia z permanentnym bólem fizycznym, największym ciężarem dla kobiety jest to, że będąc matką 7 dzieci nie może liczyć na ich pomoc. Tylko dwie córki utrzymują z matką ciepłe relacje, jednak same mają niełatwe życie i w niewielkim stopniu mogą wspomóc mamę. Pani Lidia utrzymuje się z renty i dodatku pielęgnacyjnego (1603 zł), po wykupieniu wszystkich niezbędnych leków i opłaceniu kosztów związanych z domkiem, pozostaje jej ok 540 zł na życie.

Wchodząc przez furtkę do domu pani Lidii spotkać można kilka kotów i psa, którymi opiekuje się kobieta. Zwierzęta znalazły na jej podwórku schronienie i są dla niej przyjaciółmi. Mimo iż pani Lidia bardzo lubi kontakt z ludźmi rzadko ma okazję kogoś spotkać. Jakiś czas temu z wielką radością uczestniczyła w zajęciach domu dziennej opieki dla seniorów, jednak ze względu na zły stan zdrowia nie ma możliwości samodzielnie do niego dojeżdżać. Powrót na te zajęcia to jedno z największych marzeń kobiety. Inne marzenie to mieć zaszczyt uczestniczyć w komunii prawnuczki za dwa lata.

Pani Lidia nie chciała rozmawiać o swoich potrzebach. Spragniona kontaktu z drugim człowiekiem wolała po prostu rozmawiać. Jednak w trakcie spotkania wskazała na kilka rzeczy, które byłyby dla niej przydatne. Zapas długoterminowej żywności i środków czystości wspomoże domowy budżet, a choćby niewielka ilość opału pozwoli w cieple spędzić zimowe dni."

ILUSTRACJA pochodzi z książki "Skrzat nie śpi", Astrid Lindgren,
z ilustracjami Kitty Crowther, wydanej przez Wydawnictwo Zakamarki.