Wydarzenie


REKLAMA

Magiczne zabawki - balet dla dzieci, Bydgoszcz, 29-31 stycznia

„W sali kameralnej Opery Nova prezentowane jest przedstawienie baletowe dla dzieci pt. „Magiczne zabawki”. Pomysłodawcami i autorami libretta są Iwona Runowska ( choreograf) i Sebastian Gonciarz (reżyser Teatru”Roma”). Jak mówią, idea powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni , nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.

Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy i zabawny) Mag; towarzyszy mu w pracy Pomocnik. Dzieci zachwycają się zabawkami, z których każda pragnie zwrócić na siebie ich uwagę. Mag-sprzedawca rządzi nie tylko zabawkami: potrafi przy pomocy czarodziejskiej różdżki równie łatwo przywoływać przerażające grzmoty jak i latające piórka. Owa różdżka jest wielką pokusą dla Chłopca… Gdy zapada zmrok,Chłopiec wymyka się z domu i powraca do sklepu, w którym zabawki budzą się do życia : Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg i inne, zamieszkujące w przedstawieniu ów tajemniczy sklep, tańczą… Chłopiec kradnie Magowi różdżkę i próbuje rządzić życiem lalek. Jednak rzeczywistość przerasta go : różdżka portafi być niesforna i krnąbrna,władanie nią nie jest takie proste ! Zaczynają się przygody kosmiczne…

Balet ,wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych, adresowany jest do widzów w wieku 4+ Wykorzystana zostanie ( odtwarzana mechanicznie) muzyka Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude’a Debussy’ego. Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana zostanie podłoga baletowa, kurtyna odsłaniania na boki ,horyzont świetlny, imponująca ilość sprzętu oświetleniowego. Spektakl tworzony jest częściowo przez realizatorów dobrze znanych dorosłej części bydgoskiej publiczności: Runowska, Gonciarz i scenograf Mariusz Napierała od kilku lat realizują słynne koncerty sylwestrowo-noworoczne Opery Nova.Przedstawienie, które obecnie proponują ,miało swą wersję pokazywaną kilka lat temu w warszawskim „Palladium”, gdzie cieszyło się dużym powodzeniem.

Realizacja w Operze Nova była możliwa dzięki środkom pozyskanym z projektu pn.„Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego”.

Reżyseria: Sebastian Gonciarz
Choreografia: Iwona Runowska
Kierownik muzyczny: Jakub Lubowicz
Scenografia: Mariusz Napierała
Projekty projekcji: Adam Keller
Kostiumy: Anna Waś
Fryzury i make up: Kajetan Góra
Efekty iluzjonistyczne: Tomasz Pałasz
Reżyseria świateł: Sebastian Gonciarz

projekt plakatu: Mariusz Napierała

 

 

Miejsce: OPERA NOVA w Bydgoszczy, ul. Marszałka Focha 5
 

 
Nadchodzące terminy:
29 stycznia 2019 (wtorek), godz. 13:00
 
29 stycznia 2019 (wtorek), godz. 16:00
 
30 stycznia 2019 (środa), godz. 13:00
 
30 stycznia 2019 (środa), godz. 16:00
 
31 stycznia 2019 (czwartek), godz. 13:00
 
 
31 stycznia 2019 (czwartek), godz. 16:00
 

Więcej w tej kategorii

Balet to baza do wszystkich stylów tańca. Rozwija koordynację, muzykalność, pozwala dzieciom...

Cafe Bajarka w Toruniu zaprasza dzieci w wieku 4, 5  lat na zajęcia w Baletowej Akademii...