Twoje Dziecko

Chusty do noszenia dzieci - czy wiesz którą wybrać?

Chusta do noszenia dziecka: na co uważać podczas zakupów?

• Wiek dziecka: Jeśli chcesz kupić chustę do noszenia, powinnaś wcześniej zastanowić się, do jakiego wieku chcesz nosić swoje dziecko. Chusta do noszenia jest przeznaczona zazwyczaj do 4 roku życia bądź do czasu, kiedy Twoje dziecko osiągnie wagę około 18-20 kg. Pamiętaj jednak, że nie każda pozycja nadaje się dla dziecka w każdym wieku. To, w jakiej pozycji będziesz nosić dziecko, zależy od długości chusty.

• Rodzaj chusty: Obok tradycyjnych chust do noszenia dzieci, na rynku dostępne są także tzw. Chusty kółkowe. Są one łatwiejsze w zastosowaniu, ograniczają się jednak tylko do kilku pozycji noszenia. Jeśli więc wolisz mieć więcej możliwości wiązania chusty, powinnaś zdecydować się na tą tradycyjną.
• Długość chusty: Aby chusta nadawała się do każdego wiązania, powinna mieć przynajmniej 4,60 m długości. W przypadku, gdy Twój partner także chce nosić dziecko w chuście, powinnaś wziąć pod uwagę konkretnie jego wymiary.
• Kupić czy wypożyczyć: najlepiej jest kupić używaną chustę gdyż są dobrze „złamane”, są miękkie, materiał dobrze się dociąga co sprawia, że nauka wiązania przebiega sprawniej. Dobrą opcją jest także wypożyczenie chusty – polscy producenci chust na swoich stronach www dają nam taką możliwość
Jakiej długości powinna być chusta do noszenia dziecka?
Długość chusty do noszenia zależy od Twoich wymiarów oraz tego, w jakich pozycjach i wiązaniach chciałabyś nosić swoją pociechę.
Długości chusty wynoszą średnio od 2,7 do 5,2 m.
Chusta do noszenia dzieci: błędy podczas wiązania i noszenia
• Za luźna chusta: Źle lub zbyt luźno zawiązana chusta do noszenia może zaszkodzić zarówno Tobie jak i dziecku. Szczególnie na początku rodzice obawiają się, że zwiążą dziecko za mocno lub ograniczą jego ruchy, dlatego wiążą chusty zbyt lekko. To sprawia jednak, że plecy dziecka nie mają stabilnego podparcia, co może doprowadzić do późniejszych wad postawy. Zwracaj zatem szczególną uwagę na to, czy chusta jest właściwie zawiązana, czy jest elastyczna oraz nie wpija się w ciało.
• Twarzą do ciała: pamiętaj, aby buźka dziecka była zawsze zwrócona w Twoją stronę. Tylko w ten sposób Twoje dziecko układa się w odpowiedniej pozycji i nie jest narażone na zbyt dużą ilość różnych bodźców. Jeśli dziecko siedząc ma odwróconą główkę, jest dużo bardziej narażone na skrzywienie kręgosłupa, tj. lordozę. W przypadku, gdy chcesz aby Twoje dziecko obserwowało, co się wokół niego dzieje, noś je na plecach bądź biodrze.
• Fizjologiczna pozycja „żabki“: Szczególnie ważne jest także, aby Twoje dziecko siedziało w chuście w pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej tzw. „żabki“. Aby to osiągnąć odwiedzenie nóżek (rozkrok) wynosi ok. 60° dla noworodka i wzrasta w miarę rozwoju dziecka do 90° a zgięcie nóżek w kolanach wynosi ok. 110° - kolanka znajdują się mniej więcej na wysokości pępka dziecka. Wtedy bowiem nie narażasz maleństwa na uszkodzenia stawu biodrowego.

Podparcie główki noworodka: Pamiętaj, aby odpowiednio podeprzeć główkę dziecka.

Koniecznie zapisz się na konsultacje lub warsztaty:

Zanim zdecydujesz się na użycie chusty, zapisz się na konsultacje lub warsztaty, podczas których zdobędziesz wiele pomocnych wskazówek oraz odpowiednią wiedzę potrzebną do wykonania wiązań.

Czy w chuście można nosić bliźniaki?

Bliźniaki mogą być noszone razem, jednakże tylko do 3 miesiąca, gdyż później są na to po prostu za duże i chusta do noszenia może nie być dla nich bezpiecznym nosidłem. Po ciąży mnogiej jesteś dużo bardziej wyczerpana i zmęczona, dlatego Twoje tkanki nie powinny być dodatkowo obciążane długim noszeniem.

Czy dziecko może swobodnie oddychać w chuście?

Nie powinnaś w ogóle martwić się, że Twojemu dziecku zawiniętemu w chustę zabraknie powietrza. Przewiewne chusty gwarantują przepływ powietrza, w każdej sytuacji - niezależnie od tego czy Twoje dziecko śpi, czy nie.

Chusta do noszenia dzieci a problemy z kręgosłupem/plecami

Poprzez noszenie dziecka na brzuchu automatycznie przyjmujesz prostą pozycję ciała. Poza tym dobra chusta do noszenia sprawia, że waga dziecka rozkłada się odpowiednio na Twoim tułowiu. Ponieważ Twoje ciało musi przyzwyczaić się do noszenia dziecka, nie powinnaś od razu rezygnować z chusty, gdy pojawi się ból pleców. Sprawdź wtedy raczej, czy chusta do noszenia jest zawiązana odpowiednio do wieku i wagi dziecka. W przypadku problemów z plecami lub chorób kręgosłupa powinnaś przed rozpoczęciem noszenia skonsultować się ze swoim lekarzem, aby dał Ci wskazówki odnośnie właściwych i dogodnych dla Ciebie pozycji i wiązań.
Chusta do noszenia dziecka: co wybrać?
Na rynku znajdziesz ogromny wybór chust do noszenia dzieci. Poniżej przedstawiamy marki polskie i zagraniczne dostępnych chust. Przeczytaj naszą listę i wybierz dla siebie najlepszą chustę.

Chusty Little Frog

Chusty Little Frog - produkt polski ; posiadają cetryfikat zgodności Eko-Tex Standard 100, w szczególności:
- nie są barwione barwnikami, które mogłyby wywoływać alergię, 
- są wolne od barwników i substancji rakogennych i podejrzanych o rakogenność,
- nie zawierają ekstrahowanych metali ciężkich, 
- nie zawierają formaldehydu,
- posiadają właściwy dla skóry odczyn (pH).

www.littlefrog.pl

Chusta do noszenia Tuli

Chusta elastyczna Tuli jest polskim produktem.
Chusta Elastyczna TULI jest wykonana z niezwykle miękkiej, mięsistej i bardzo silnej bawełny zwanej „French Terry”. Jest to materiał o większej gramaturze, nadający się do noszenia zarówno niemowląt od pierwszego dnia życia, jak i małych dzieci, do momentu, kiedy jest to nadal wygodne dla dziecka i noszącego. Charakterystyczne dla Tuli jest to, że posiadają one wzorzysty panel. Użyte do ich produkcji tkaniny to w 100% Bawelna posiadająca certyfikaty Őko-Tex Standard 100 i Certyfikat Higieniczny.

www.babytula.pl

LennyLamb

oferuje duży wybór chustpocząwszy od tkanych chust bambusowych, żakardowych, poprzez  wełniane, na chuście tkanej o nazwie "Diamentowy splot" skończywszy. W ofercie także chusty elastyczne i kółkowe. Większość jest pasiasta w bardzo soczystych kolorach. Chusty elastyczne wykonywane są z materiału bawełnianego która posiada znany w Polsce certyfikat "Bezpieczny dla dziecka" nadawany przez Instytut Włókiennictwa. Chusty tkane  - przędza bawełniana z zaufanego źródła, barwniki użyte posiadają certyfikat Oko-Text, procesy wykańczania tkaniny są przeprowadzany w taki sposób, aby tkanina była bezpieczna dla dzieci (wolne od formaldechydów i związków fenolowych), nie poddajemy jej również chemicznym kąpielom. Wszystkie produkty wykonywane są w Polsce.
pl.lennylamb.com

Polekont

Polekont to polska firma powstała w 2007 r.  W ofercie znajdziemy  jednobarwne chusty elastyczne z mięsistej dzianiny z charakterystycznym gekonem pośrodku. W ofercie są także chusty tkane i  nosidła mei-tai.

Chusty elastyczne Polekont® wykonane są z najwyższej jakości dzianiny bawełnianej o parametrach dobranych ze szczególną uwagą. Dzięki temu nasze chusty dają wysoki komfort w czasie noszenia: nie rozciągają się nadmiernie ale są również odpowiednio przewiewne.
www.polekont.pl

Natibaby

Natibaby – kolejna polska firma chustowa z wieloletnim stażem. W ofercie posiada : chusty elastyczne, kółkowe i długie chusty wiązane w wielu różnych odsłonach – pasiaste skośnokrzyżowe i wzorzyste żakardowe,  ”zwykłe” bawełniane i z całą gamą dodatków: bambus, wełna, jedwab oraz len.

Wszystkie materiały na chusty są farbowane i dziane całkowicie w Unii Europejskiej według rygorów certyfikatu Oeko-Tex standard 100.

Do szycia chust nie wykorzystują dzianin powszechnie dostępnych, wszystkie materiały są produkowane według formuł przez opracowanych przez nich samych. Wynika to z faktu, iż ogrom materiałów bawełnianych będących w powszechnym użyciu jest wykonanych z odpadów bawełny, a stosowane farby rzadko kiedy mają certyfikaty dla niemowląt.

www.natibaby.pl

Chusta.pl

Chusta.pl oferuje cztery rodzaje chust dla maluchów – od chusty dla początkującego, noszącego rodzica kieszonki, przez chustę kółkową, elastyczną wiązaną do chusty wiązanej-tkanej. Dodatkową innowacją jest zastosowanie tkaniny skośno-krzyżowej w 100% wełnianej do szycia chust wiązanych tkanych.
chusta.pl

Chusta Storchenwiege

W chustach wiązanych Storchenwiege® można nosić dzieci od urodzenia aż do ok. 3 roku życia. Chusty Storchenwiege® tkane są w specjalny sposób, nadający im elastyczność wzdłuż i w poprzek, dzięki temu idealnie dopasowują się do ciała dziecka i doskonale je podtrzymują. Chusta „rośnie” wraz z dzieckiem, a dla każdego etapu rozwoju małego człowieka można stosować kilka różnych wiązań. Chusta na długo może stać się Waszym dobrym towarzyszem podczas urlopu i różnych wyjazdów. Nie zajmuje dużo miejsca a w razie konieczności może pomóc zmęczonym nóżkom małego piechura.

www.storchenwiege.pl

Chusta do noszenia Didymos

Chusty niemieckiej firmy Didymos to już kultowe chusty do noszenia dzieci. Pani Erika Hoffmann, założycielka firmy Didymos, urodziła w początkach lat 70-tych dwie córeczki - bliźniaczki. Zainteresowała się wtedy noszeniem dzieci w chustach. Podpatrując chusty i sposoby noszenia w innych rejonach świata, na nowo przybliżyła Europie tą jakże wygodną formę transportu dzieci z zachowaniem bliskości z rodzicem. Chusty do noszenia Didymos wykonane są w 100% z bawełny organicznej. Produkt jest w pełni bezpieczny dla dziecka i posiada certyfikat Oeko-tex 100.

Dostępne na www.decoraliki.pl

Chusta do noszenia Lana
Chusta do noszenia Lana również tkana jest skośno krzyżowo.Doskonale sprawdza się przy cięższych dzieciach. W tej chuście dziecko w magiczny sposób "traci" na wadze - co nie jest bez znaczenia dla kręgosłupa i komfortu noszenia rodzica.

dostępne na www.chusty.com.pl

Chusta do noszenia MaM Wrap

Z chustą elastyczną MaM łatwo osiągnąć optymalną, ergonomiczną pozycję zarówno dla rodzica jak i dziecka. W tej chuście Twoje dziecko jest bezpiecznie przytulone do Twojego ciała, a delikatny ale mocny materiał chusty stanowi doskonałe zabezpieczenie dla jego kręgosłupa i główki. Materiał rozkłada idealnie ciężar ciała dziecka na ramionach i w pasie osoby noszącej.
Elastyczne chusty MaM są zrobione ze specjalnego bawełnianego splotu – mają certyfikat Oeko-Tex 100.

dostępne na www.chusty.com.pl

 

konsultacja : Agnieszka Janiszewska - doradca noszenia ClauWi®

Komentarze

 
Witam, mam do sprzedania chustę tkaną wiązaną (Lennylamb) za 170 zł i kółkową (Little Frog) za 130 zł. Chusty w bardzo dobrym stanie, używane tylko kilkakrotnie. Zainteresowane osoby proszę o kontakt na maila: bgroszek@poczta.fm. Pozdrawiam :)
 
Nie ma tutaj chust Lunan Dream a mają bardzo fajne produkty. Myślę że warto byłoby je dodać szczególnie dlatego że są polskie
Anuśko