Styl Życia

Jak zrobić tipi dla dziecka? DIY od Ushiilandii

Jak wiemy i pamiętamy z naszego dzieciństwa, uwielbialiśmy wszelkie kryjówki, pod stołem, gdzieś na drzewie, na strychu. Nasze dzieci też mogą mieć super miejsce do zabawy bo dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju namioty, tipi itp.

Mamy 2 propozycje pierwsza to zakupić ów namiot.

Lub skorzystać z poniższych wskazówek i uszyć samemu taki namiot :)

Tipi dla dziecka (na planie pięciokąta)
Potrzebujemy:
 • tkaninę na ścianki namiotu szer. 1,5 m - ja zużyłam niecałe 3,5m ale lepiej mieć nieco zapasu, ok. 4m (jeśli materiał ma wzór, który trzeba pasować - odpowiednio więcej)
 • 5 kijków drewnianych o średnicy 2,2cm i długości 180cm
 • szary papier na szablon
 • ok. 0.5 - 1 m sznurka lub tasiemki
 • i oczywiście maszyna do szycia, żelazko itd
opcjonalnie:
 • tkanina + ocieplina na podłogę namiotu - u mnie gotowa pikówka szer. 1,5 m - 1,4 m
 • lamówka ok. 6 m
 • ozdobne tasiemki itp do obszycia wejścia
 • taśma do zaprasowywania szer. 2cm
 • wiertarka z wiertłem do drewna 5mm

 

 

1. Szablony

Rysujemy i wycinamy z papieru pakowego szablony zgodnie z poniższym wzorem. Wykonujemy szablon połówki ścianki - taki łatwiej odrysować i precyzyjniej wytniemy kształty z tkaniny. Jeśli chodzi o podłogę, to pięciokąt foremny ma kąty wewnętrzne równe 108, więc dość łatwo go wyrysować z kątomierzem :)
 

Moje tipi ma 3-centymetrowe dolne i górne zapasy na szwy - bo moja tkanina po zdekatyzowaniu z 150cm zrobiła się 147-centymetrowa, jeśli wasza będzie miała równe 150cm można dodać odpowiednio 1cm na górze i 2cm na dole do zapasów (ale nie jest to konieczne, przy 3cm też wszystko ładnie się układa).

2. Wycinamy wszystkie elementy.

Ja użyłam dość gęsto tkanej czeskiej bawełny i jestem bardzo zadowolona, bo materiał jest przewiewny i w namiocie nie jest duszno, a jednocześnie ładnie się układa, trzyma kształt (podobne wzorniczo polskie tkaniny moim zdaniem są niestety za luźno tkane do tego projektu). Ważne! Przed jakimkolwiek cięciem tkaninę warto zdekatyzować (czyli uprać w wodzie o maksymalnej dopuszczonej przez jej producenta temperaturze) i uprasować, żeby potem po praniu nie okazało się, ze namiot się zdeformował.

Na złożonej na pół tkaninie odrysowujemy szablon ścianki (w kształcie trapezu) i wycinamy. Do przenoszenia szablonów na tkaninę polecam znikający mazak do tkanin, moim zdaniem o wiele wygodniej i precyzyjniej się nim rysuje niż kredkami i mydełkami krawieckimi.
 

W ten sposób trzeba przygotować 4 ścianki; jeśli tkanina nie ma wzoru, który trzeba pasować można odrysowywać raz szerszą podstawą trapezu do dołu, a raz do góry, żeby zużyć mniej materiału.

Na ścianę z wejściem przykładamy szablon z odstępem 10cm od brzegu, odrysowujemy, a następnie odmierzamy 37cm od góry i wycinamy z tkaniny tylko pozostałą dolną część - wszystko to robimy dwukrotnie. Następnie na złożonej na pół tkaninie odrysowujemy górną, 39-centymetrową część szablonu, dodajemy 2 centymetrowy zapas u dołu i również ją wycinamy (ja starałam się tak ją wyciąć, żeby jej wzór był kontynuacją wzoru z tej płachty wejścia, która znajdzie się na wierzchu - przy gładkich tkaninach oczywiście nie ma to znaczenia).

Na podwójnej warstwie tkaniny na podłogę odrysowujemy szablon podłogi (cały) i wycinamy. Kanapkujemy: tkanina lewą stroną do góry + ocieplina + tkanina prawą stroną do góry i przeszywamy by całość ładnie się trzymała - jeśli skorzystamy z gotowej pikówki jak ja, omijamy ten krok, wycinany tylko kształt podłogi z gotowca :)

Ponadto wycinamy dwa długie i wąskie paski materiału (ok. 110cm x 5cm) - na troczki do wiązania wejścia.

3. Szyjemy podłogę.

Obszywamy boki lamówką: najpierw przykładamy brzeg taśmy do brzegu tkaniny i przeszywamy po zagięciu (ok. 0,5cm od brzegu). Na rogach można lamówkę uciąć zostawiając mały zapas naszywać każdy brzeg osobno.
 

Następnie wywijamy lamówkę na drugą stronę podłogi i przeszywamy jeszcze raz troszeczkę bliżej brzegu niż poprzednio (wcześniejszy szew będzie niewidoczny). Na rogach podkładamy jeden koniec lamówki pod drugi (i podwijamy końcówkę, żeby nic się nie strzępiło).
 

Ze złożonej na pół lamówki szyjemy troczki (podwijamy ich końcówki do środka) o długości ok. 45cm i złożone w połowie długości przyszywamy do narożników podłogi.
 

 

4. Szyjemy ścianę wejściową.

Podwijamy podwójnie (na łącznie 3cm) brzegi obu płacht wejścia: dolny i prostopadły do niego boczny, zaprasowujemy je i przeszywamy; ja użyłam też taśmy do zaprasowywania, bo ułatwia pracę i dodatkowo delikatnie usztywnia. Jeśli planujemy - tak jak ja - ozdobić wejście tasiemką dekoracyjną, naszywamy ją (ja przyszywałam na wierzchu, by wyraźniej zaznaczyła wejście).

Układamy wszystkie elementy ściany - obie płachty wejścia zachodzą na siebie 14cm, układamy je prawą stroną do góry, na wierzch kładziemy górną część ścianki lewą stroną do góry. Zszywamy 2 cm od brzegu, rozprasowujemy szew i wykańczamy go: można go po prostu obrzucić, ale jeśli chcemy, żeby wyglądało to ładnie zapas szwu z jednej strony obcinamy w połowie wysokości, a drugi składamy na pół chowając w środku ten obcięty i przyszywamy do górnej części ścianki namiotu - jest to tzw szew francuski.
 

 

Od prawej strony tkaniny można wzdłuż szwu nad wejściem doszyć ozdobną taśmę - zaczynając niecałe 5cm od obu brzegów (ponieważ jest to zapas na tunel).

Na koniec składamy na pół prawą stroną do środka paski tkaniny na troczki, przeszywamy wzdłuż dłuższego boku, przeciągamy tunele na prawą stronę i po podwinięciu do wnętrza końcówek zaszywamy krótsze boki.

5. Szyjemy ścianki namiotu.

Podwijamy podwójnie i poszywamy dolne i górne brzegi wszystkich ścianek - znów użyłam taśmy do zaprasowywania.
Składamy dwie ścianki ze sobą lewą stroną do środka wzdłuż skośnego brzegu i zszywamy 1cm od brzegu.

 

Rozprasowujemy szew i obrzucamy go - ja przyszyłam go zygzakiem do tkaniny, ponieważ przewiduję wielokrotne wyjmowanie i wkładanie drążków, do prania itd i nie chciałam, żeby zapasy szwów mi to utrudniały.
 

Następnie przewracamy tkaninę i zszywamy jeszcze raz obie ścianki prawą stroną do środka 4cm od brzegu. W ten sposób powstaje tunel na kijek - przy podanych przeze mnie wymiarach kilki wchodzą "na wtyk", dzięki czemu tkanina ładnie się na nich układa i nie marszczy.
 

Czynności te powtarzamy doszywając kolejne ścianki, aż powstanie 5 tuneli.
Do obu płacht wejścia, tuż przy szwie tunelu na drążek przyszywamy troczki - po jednym po obu stronach tkaniny, nieco poniżej połowy wysokości wejścia.

6. Montujemy całość.

W każdym drążku wiercimy ok. 20 cm od końca otworek na sznurek/tasiemkę (nie jest to konieczne, ale łatwiej związać kijki jeśli przeciągniemy przez nie sznurek).
Wkładamy kijki w tunele namiotu, rozstawiamy, przywiązujemy troczki podłogi do dołów drążków.

 

Związujemy drążki na górze.
 

I gotowe!
 

tipi dla dziecka (na planie pięciokąta) - tutorial

Tipi można dodatkowo ozdobić np girlandą...
 

girlanda dla dziecka - tutorial
Prosta girlanda
Potrzebujemy:
 • kilku kawałków tkanin dopasowanych kolorem i wzorem do tipi i do siebie nawzajem
 • lamówkę - można użyć tej samej co do namiotu żeby stworzyć ładny komplet :)
 • fizelinę do naprasowywania, która ładnie usztywni chorągiewki
 • maszyna do szycia, żelazko itd

 

1. Wycinamy z fizeliny trójkąty równoramienne w rozmiarze jakim chcemy mieć chorągiewki - u mnie mają cm wysokości i cm u podstawy.
 

Naprasowujemy fizelinę, wycinamy trójkąty, następnie wycinamy też ich drugi komplet z samej tkaniny - wszystko z pewnym zapasem przy ramionach trójkątów (przy ich podstawach nie robimy zapasu).
 

2. Składamy po dwa trójkąty lewą strona do środka i przeszywamy wzdłuż obu ramion trójkąta. Brzegi obcinamy nożyczkami z ząbkowanym ostrzem, zabezpieczamy tkaninę przed strzępieniem. Opcjonalnie można też np ozdobić brzegi dekoracyjną taśmą z pomponami (ja wszywałam ją między trójkąty).
Jeśli wolimy gładkie brzegi - składamy trójkąty prawą stroną do środka i przeszywamy wzdłuż ramion trójkąta, ale zamiast ostrego czubka szyjemy zaokrąglony by po przewróceniu na prawą stronę ładnie wyglądał; przewracamy trójkąty na prawa stronę.
3. Lamówkę składamy wzdłuż na pół i zaprasowujemy, wkładamy w zagięcie trójkąty (zostawiając po bokach 20-30 cm odcinki do zawiązania girlandy) i całość przeszywamy.

 

*******
NA ZDJĘCIACH:
tkanina w gwiazdki - Ładne tkaniny
girlanda świetlna z bawełnianych kulek - Cotton Ball Lights

 

 

www.ushiilandia.blogspot.com https://lh3.googleusercontent.com/-XQusovc6tCc/VUgZuohF1xI/AAAAAAAAKWY/kLj1UqJsfew/s639/ushiilandia%252520resp%252520top.png

Więcej w tej kategorii

Jak uszyć misia krok po kroku: Wydrukuj szablon i wytnij dokładnie wszystkie elementy wg...

Zdjęcia pochodzą (kolejno) ze stron : 1.stylowi.pl 2.skinnytaste.com coockies 3. www....