Edukacja i Wychowanie

Nauka jest prosta – jak wspomóc dziecko w zdobywaniu wiedzy?

W okresie wczesnoszkolnym następuje dynamiczny rozwój i doskonalenie oraz wzmacnianie procesów umysłowych. Właśnie dlatego ważne jest, by dostrzec i rozwinąć zdolności naszych pociech. Zanim rodzice i dzieci doczekają się czasów, gdy w szkołach powszechnych zmienią się metody nauczania i sposoby na zainteresowanie dziecka wiedzą, muszą oni poradzić sobie w inny sposób.

 

Rozmowa z Jackiem Przygodzkim, właścicielem Centrum Edukacyjnego “Galileusz” w Toruniu

 

“Galileusz" ma bardzo szeroką ofertę edukacyjną; na jakie zajęcia mogą liczyć dzieci najmłodsze i co im one dają?

 

Dla najmłodszych przygotowaliśmy ofertę zajęć doświadczalnych z serii Galileusz Junior. Cykl ten ma na celu rozbudzenie w najmłodszych dzieciach pasji i chęci zrozumienia otaczającego nas świata.  Podczas tych zajęć poznają one podstawowe pojęcia związane z chemią, matematyką, biologią i fizyką.

Jak wiadomo dzieci z natury są ciekawskie, a na naszych warsztatach uzyskają odpowiedzi na nurtujące je pytania. Ponadto samodzielnie wykonując doświadczenia nauczą się cierpliwości,  dokładności, a co najważniejsze - samodzielnego wyciągania wniosków oraz wnikliwej obserwacji różnych zjawisk. Pomożemy im w naukowym analizowaniu naszego świata.

Kolejną naszą propozycją są zajęcia z robotyki, na których poprzez zabawę klockami maluchy poznają podstawy programowania.

W dzisiejszych czasach bardzo istotne jest, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci świadomego korzystania z dostępnych technologii. Planujemy też w najbliższym czasie stworzyć specjalną ofertę dla dzieci z deficytami i dysfunkcjami, będą to warsztaty naukowe w połączeniu z arteterapią i terapią sensoryczną.

 

A co dla starszych dzieci?

 

Dla nieco starszych dzieci oprócz tradycyjnych korepetycji i kursów, mających na celu przygotowanie do szkolnych egzaminów mamy dosyć bogatą ofertę zajęć dodatkowych.

Warsztaty doświadczalne są podzielone bardziej tematycznie, czyli tak,  aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom; oferujemy zatem:

- warsztaty fizyczno - astronomiczne

- matematyczno -  przyrodnicze

oraz chemiczne.

Warsztaty te - na życzenie klientów możemy dostosować do aktualnie przerabianego w szkole materiału tak, aby poszerzyć wiedzę młodego człowieka i zachęcić go do dalszych poszukiwań.

Ponadto są zajęcia z robotyki Lego Mindstrom oraz dla fanów świata gier komputerowych zajęcia z programowania na różnych poziomach zaawansowania - od pisania prostych animacji do tajników Hackingu i tworzenia stron oraz własnych aplikacji. W najbliższym czasie planujemy też warsztaty z etyki i dobrego wychowania, jakkolwiek to brzmi, wydaje nam się, że dobrze, aby młodzi ludzie wiedzieli jak świadomie unikać niebezpieczeństw współczesnej cywilizacji i jak zachowywać się w sytuacjach niecodziennych, aby czuć się zawsze komfortowo, nawet w niekomfortowych warunkach, jakie niesie z sobą codzienność.

Czy są jakieś pokazy lub prezentacje oferowanych warsztatów?

Tak, organizujemy bezpłatne zajęcia pokazowe z wybranych warsztatów. W tym roku będą to zajęcia z robotyki, które odbędą się 12 i 19 września o godz. 18.00 w naszej siedzibie. Ponadto nasze pokazy można zobaczyć na eventach w galeriach handlowych i np. na zbliżającym się „Coperniconie”

Każdy z chętnych może też przyjść na jedne wybrane zajęcia z interesującej go dziedziny bez konieczności zawierania umowy.

Wiele z naszych pokazów można też zobaczyć w sieci i na naszym fanpage'u. Zapraszamy również na naszą stronę www

 

Czy zgodzi się Pan ze mną, że zainteresowanie ciekawymi zajęciami dodatkowymi to niejako efekt nudnej, często nieefektywnej nauki w szkołach państwowych?

 

Nie zgodzę się. 

Faktem jest, że my jako placówka prywatna mamy większe możliwości niż szkoły państwowe. Muszę jednak podkreślić, że naszym celem nie jest konkurowanie z placówkami oświatowymi, a wzajemne uzupełnianie się.

Lubimy o sobie mówić, że "nie uczymy, tylko inspirujemy i  budzimy talenty".

Jest to możliwe m.in. dlatego, że pracujemy zwykle w małych kilkuosobowych grupach dzieci i młodzieży, co przekłada się na efekty, gdyż prowadzący zajęcia ma czas na indywidualne podejście do ucznia. Takiego komfortu w szkole państwowej niestety nie ma.

Nasi nauczyciele to starannie dobrani pasjonaci swoich dziedzin, pełni entuzjazmu ludzie, którzy chcą dzielić się posiadanym doświadczeniem i zachęcać do nauki.

Nie przeszkadzamy szkole, jesteśmy po to, aby pomagać - to nasza dewiza.

 

Czy w zajęciach uczestniczą dzieci, które na co dzień nie chcą się uczyć w tradycyjny sposób, a u Was wręcz chłoną wiedzę, bo jest przyjaźniej i ciekawiej przedstawiona?

 

Prawda jest taka, że jeśli dziecko nie chce przyswoić wiedzy, to nikt nie jest w stanie mu pomóc. Często trafiają do nas dzieci, które zainteresowały się danym przedmiotem właśnie na lekcjach w szkole i chcą pogłębić swoją wiedzę. Niestety podstawa programowa nie zawsze pozwala nauczycielowi na zrealizowanie oczekiwań ucznia. 

I tu właśnie mamy okazję wkroczyć z naszymi warsztatami.

Notabene, mamy  ofertę przeznaczoną dla przedszkoli i szkół na każdym etapie nauczania. Jeśli szkoła jest zainteresowana wzbogaceniem oferowanych zajęć, zawsze chętnie jedziemy i pokazujemy co robimy. Od ubiegłego roku współpracujemy na stałe z kilkoma placówkami na terenie Torunia i okolic.

Jak więc Pani widzi "wszystko jest możliwe - trzeba tylko wiedzieć o sposobach", jak pisał Lewis Carrol.

 

Proszę podać dodatkowe powody, dla których warto zainwestować w taki rodzaj dodatkowej edukacji.

 

Zawsze powtarzamy rodzicom, że nie ma nic cenniejszego jak pasja dziecka, niezależnie od tego, czy będzie to piłka nożna, taniec, śpiew, czy też zamiłowanie do nauki.

Ktoś kiedyś powiedział takie zdanie, które, utkwiło mi w pamięci: że każdy z nas przychodzi na świat jako potencjalny geniusz..., niestety poprzez warunki społeczno-bytowe i otoczenie 99% traci swoją szansę przed upływem 1 roku życia.

Jest to smutne, ale prawdziwe.

Uważam, że każdy świadomy rodzic sam najlepiej wie, czy warto inwestować w rozwój swojej pociechy, czy nie i żadne moje argumenty nie zmienią jego poglądów.

 

Rozmawiała Justyna Szulczewska

 

Galileusz – Toruń mieści się przy ul. Szosa Lubicka 168 D 

Slide Show: 

Wyłączony