Aktualności

Mała Książka – Wielki Człowiek. Wyprawka Czytelnicza dla dzieci w wieku przedszkolnym - odbierz ją w Twojej osiedlowej bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy już po raz kolejny realizuje projekt w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki.

Wyprawka Czytelnicza dla dzieci w wieku przedszkolnym coż to takiego?

Jest to projekt skierowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat  i za zadanie zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem.

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

W bibliotekach nadal można odebrać Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków (dzieci urodzonych w roku 2016), czyli książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania naklejek za wypożyczenie książek .

 

Lista filii biorących udział w projekcie: TUTAJ 

List do rodziców: TUTAJ 

 

W Toruniu znajdziecie je w następujących filiach Książnicy Kopernikańskiej:

 ul. Jęczmiennej 23,
ul. Kościuszki 41/47,
ul. Mickiewicza 61 (wejście od ul. Klonowica),
ul. Poznańskiej 52,
ul. Lelewela 3,
ul. Okólnej 169,
ul. Żwirki i Wigury 39/41,
ul. Fałata 35,
ul. Łyskowskiego 29/35,
ul. Raszei 1
.

Kategorie: 

Więcej w tej kategorii

W okresie ferii zimowych, Wojewódzka i MIejska Biblioteka Publiczna od 14 do 25 stycznia 2019...

Spektakl muzyczny "Mały Książę" na motywach powieści Antoine de Saint-Exupery to debiut sceniczny...

Zapraszamy na cykl animacyjnych spotkań z książką adresowany do najmłodszych...