Aktualności

Nowe miejsce na mapie Torunia dla dzieci i nie tylko! czyli KROPKA w Toruniu

Zapewne rodziców ucieszy fakt, że przybędzie nowe nietuzinkowe miejsce na toruńskiej mapie inicjatyw przyjaznych dzieciom. Sprawczyniami zamieszania są Justyna Karwowska-Ozimek i Kasia Olczyk, które opowiedzą nam trochę o tym, skąd wzięła się KROPKA, co się w niej będzie działo i dlaczego nazwały to miejsce „miejscem spotkań małych i dużych”.

 

Zacznijmy zatem od początku: skąd KROPKA?

JKO: Z marzeń. Może brzmi to sztampowo, ale tak właśnie jest. O takim miejscu jak KROPKA myślałyśmy już dawno. Współpracujemy z dziećmi, realizując projekty edukacyjne, które wymyślamy i prowadzimy w ramach fundacji uniwersyteckiej, jednak zawsze brakowało nam miejsca, w którym dzieci mogłyby po prostu spędzać fajnie czas – nie skupiając się stricte na nauce, tylko odpoczywając, grając w planszówki, czytając i ucząc się siebie nawzajem.

KO: Mamy nadzieję, że KROPKA będzie miejscem, w którym dzieciom będzie na tyle dobrze, że nie będą chciały z niego wychodzić – to ucieszyłoby nas chyba najbardziej.

 

JKO: Sama od roku jestem mamą i oprócz tego, że rozwój tak małej istoty jest fascynujący, to wiem i czuję, jak ciężką pracą jest kształtowanie młodej osoby. Mimo że mam już dużo doświadczenia w pracy z dziećmi, to widząc, jak sprawa wygląda „od podstaw”, jestem bardziej świadoma tego, w jaki sposób wszystko, co dzieci otacza, je kształtuje i jak bardzo trzeba być uważnym, jeśli naszym celem jest wychowanie dziecka na dobrego człowieka.

 

KO: I chcemy, by właśnie KROPKA była takim miejscem, w którym budujemy, pielęgnujemy i umacniamy te najlepsze wartości – szacunek do siebie nawzajem, przyjaźń i ciekawość świata.

Zatem marzenie się właśnie spełnia – otwieracie KROPKĘ, kiedy i gdzie konkretnie?

KO: Oficjalnie ruszamy z początkiem wakacji, czyli 26 czerwca, ale od 19 czerwca można nas odwiedzać w "KROPKOWEJ" siedzibie – rozejrzeć się, jak u nas jest i przy okazji nas poznać. Latem KROPKA będzie miejscem, w którym od poniedziałku do piątku będą odbywały się półkolonie, a w weekendy imprezy urodzinowe dla dzieci, całkiem wyjątkowe, bo tworzymy autorskie scenariusze urodzin, uwzględniając wszystko to, co wymarzył sobie jubilat. Wszystkie nasze działania będziemy realizować w KROPCE, czyli przy ul. Mickiewicza 134a w Toruniu.

 

Zaczynacie od wakacji, a Wasza pierwsza konkretna propozycja to półkolonie dla dzieci...

KO:  Zabieramy dzieci w podróż do najbardziej fascynujących miejsc świata – na Wyspę Wielkanocną, do starożytnego Egiptu, na Daleki Wschód, do krainy Majów... Dzięki naszej wyobraźni odnajdziemy Eldorado i zaginioną Atlantydę i postaramy się wydostać z Trójkąta Bermudzkiego. Poznamy największe i najciekawsze tajemnicy świata roślin i zwierząt. Zajrzymy do wnętrza Ziemi, by później wznieść się jak najwyżej się da. A na koniec zadamy sobie pytanie, czy istnieją jakieś granice dla ludzkiego umysłu i marzeń.

JKO: Dodam jeszcze, że nasze półkolonie obejmują łącznie aż 8 tygodniowych turnusów – czyli w zasadzie całe wakacje. Półkolonie za chwilę będą zgłoszone w bazie wypoczynku, a wszystko, co zaplanowaliśmy pod względem organizacyjnym jest zgodne z wymogami Kuratorium Oświaty, Sanepidu oraz Państwowej Straży Pożarnej. Zapewniamy dzieciom opiekę od 7.00 do 17.00, wyżywienie, dogodne warunki i... masę frajdy.

 

A jakie plany po wakacjach? Co będzie działo się w KROPCE?

KO: Od września ruszamy ze świetlicą, czyli miejscem, do którego zaprosimy dzieciaki po szkole, a szczegółowe miesięczne plany zajęć zaprezentujemy w sierpniu. Propozycję świetlicy kierujemy do dzieci ze szkół podstawowych. Po wakacjach będziemy też kontynuować organizację urodzin.
JKO: A jako że mnie obecnie bardzo interesuje temat macierzyństwa, to nie zabraknie w KROPCE miejsca dla młodych rodziców. Planujemy przygotować zajęcia skierowane dla mam w ciąży, jak i świeżo upieczonych rodziców. Poza tym, jeśli wszystko ułoży się po naszej myśli, kolejnym krokiem będą zajęcia dla przedszkolaków.

KO: Zapewniamy jednak, że pomysłów mamy tak dużo, że w KROPCE będzie się po prostu działo. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej (www.torunwkropce.pl), by na bieżąco śledzić nasze inicjatywy.

 

Więcej w tej kategorii

Rodzina Inspiruje! obchodzi hucznie swoje 5 – lecie. Na tę okazję remontuje i urządza!- Nową...