Aktualności

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla najmłodszych mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego

Rusza realizacja tegorocznej edycji marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci. Do końca roku wybrane przez nas podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom 3,3 tysiąca maluchów w trzecim roku życia.

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Już po raz trzeci samorząd województwa realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. W ramach dwóch poprzednich edycji programu szczepiliśmy już ponad 3 tysiące maluchów.

 

Bezpłatnymi szczepieniami mogą być objęte dzieci między 24 a 36 miesiącem życia. Do programu na partnerskich zasadach zaprosiliśmy wszystkie miasta i gminy województwa. W tym roku na udział zdecydowało się 41 jednostek samorządowych, zarówno duże miasta jak i gminy wiejskie, które pokryją połowę kosztów przeprowadzenia szczepień. Samorząd województwa na realizację programu przeznaczył pół miliona złotych. Zaplanowano wykonanie 3282 szczepień.

Szczepieniami objęte są maluchy będące mieszkańcami miast i gmin, które zgłosiły swój akces do programu.

 

 

Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, od stycznia 2017 roku szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym są obowiązkowe i bezpłatne dla wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku. Nie obejmują zatem starszych maluchów, w tym 2-latków, do których skierowany jest marszałkowski program.

źródło: kujawsko-pomorskie.pl

Kategorie: 

Więcej w tej kategorii

Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie jest związany z zaniechaniem szczepień dzieci przez...